Таня довго не могла вибрати, за кого вийти заміж. Але один випадок розставuв все на свої місця

 

Коли у двір під весільний марш зайшли гості молодого, всі оніміли. Під руки дружки вели замість Кольки рудого Толика. Коли весілля було в розгарі, всі понаїдалися, понапивалися, мати вибрала момент, щоб поговорити з дочкою. — Що це за комедія? Чи не мучте мене. Я виходжу заміж за Толика.

А ввечері, коли розділили коровай і гості, нарешті, розійшлися, Таня закрилася наодинці з матір’ю. — Доню, що думаєш? Чому ти така похмура сьогодні, засмучена. Сама на себе не схожа. Поділися з матір’ю, що тебе бентежить? — посміхнулася мама до Тані, яка нічого не їла, а з тугою дивилася у вікно. Таня ніби не чула нікого, засмученими і байдужими очима дивилася десь в далечінь, немов очима шукала там когось.

Дівчина важко зітхнула, мить помовчала, ніби роздумуючи, чи відкривати матері таємницю. А тоді зізналася: — Не знаю, якого нареченого вибрати. Два кавалера запропонували заміж. Мати від подиву перестала сьорбати борщ. Ну нічого собі! Знала, що дочка зустрічається з Миколою — бідним сільським хлопцем. Головне — люблять один одного, а там, дивись, в радості і повазі Наживуться багатство. Тому доччині слова про ще один залицяльника геть збили з пантелику. — Який ще кавалер?

— стурбовано перепитала. — Так клеїться до мене онук баби Мані, він з Луцька. Юристом працює. — Той на шикарній машині? — ошелешено простягла. — Так. Але він мені не до душі, — скривилася Таня. — Рудий. Якийсь незграбний. Соромиться в клубі підійти, хоча видно, що очей з мене не зводить.

Ось вчора провів додому, всю дорогу мовчав. А вже біля воріт, знаєш, що сказав? — Що? — Каже, виходь за мене заміж. — Заміж ?! — мама знову здивувалася. — А чи не зарано? — Та мені все одно. Ось Кольку люблю. Він теж заміж кличе. З ним весело. І в компанії говорить, і весь час сміється. А скільки анекдотів знає! — Ну, анекдотами жити не будеш. — Ой, мамка, нудна ти, — зітхнула Таня, підперши обличчя руками.

— Ось і думаю, кого вибрати. — Добре думай. Жінка помічала, що Таня літала по будинку як на крилах, коли дзвонив Колька. Лише поманить пальцем, і вона вже бігла стрімголов за ним хоч на край світу. А коли бачила, що у двір входить рудий Толик, аж сердилась, губу закопілівала. Мати дивилася на все це, і серце калатало від відчаю. З власного досвіду знала, що, ймовірно, кращої партії, ніж онук баби Мані, годі й шукати. Спокійний, врівноважений, а тепер вже і при посаді в прокуратурі.

З таким чоловіком дочка б зажила: вже машину має, скоро як молодому спеціалісту дадуть квартиру. Буде дитина як сир у маслі кататися. А з іншого боку — любить Таня того бусурмана Кольку. І начебто теж хороший хлопець, працьовитий, але якийсь несерйозний. Пообіцяє — і не прийде на побачення, тому що з хлопцями заграється в карти. Розуміла, що навряд чи буде заможно жити дочка за таким хлопцем.

Але що поробиш — любов. Тому і не втручалася, щоб потім Таня все життя її не заприсяг. Пройшов місяць. Таня готувалася до весілля, яку повинні були гуляти через тиждень. З двох кавалерів вибрала веселого і компанійського Кольку, за яким вмирала. А той рудий Толик мав бути за старшого свата, тому що з дитинства дружив з Колькою. Як не відмовлявся, але Таня впросила. Всі витрати на гостинність взяли на себе батьки дівчини.

Тому що наречений був сиротою, мати — колгоспниця: чим могла допомогти? Пообіцяла лише, що від них буде лише кілька гостей. — Вибачте, сваха, нема за що весілля робити, — скрушно розводила руками. Таніна мати не сердилась, бо розуміла, яке то вдовине життя. Якби її не взяв заміж теперішній чоловік, то хто знає, як би вони з Танею виживали. А так, слава Богу, все у них добре, вона — бухгалтер, чоловік — голова колгоспу. Напередодні весілля, в суботу, в будинку турбувалося, варилося, молода приміряла плаття, з дружками обговорювали конкурси.

А коли до Тані подзвонив наречений Колька, вона раптом насупилася. — Ти здурів? — промовила крізь сль ози і поклала трубку. Нічого не сказавши подружкам, вся чорна вибігла з будинку. Бачили, що довго на дорозі розмовляла з нареченим, але про що — ніхто не знав. У неділю вранці на таніному дворі на все село вигравали музики.

А дівчину під гіркі весільні пісні надягали в вельон. Мати радісно благословила дочка, хоча не розуміла, чого дитина така сумна, куди подівся її дзвінкий сміх. Хоч би не ослабла? А коли у двір під весільний марш зайшли гості молодого, все оніміли. Під руки дружки вели замість Кольки рудого Толика. Матері здалося, що від стресу відніме ноги. Нічого не розуміла: що сталося ?! Що робиться ?! Чи то вона здуріла, чи то їй сниться ?!

Але це не сон. Молодим дійсно був юр ист Толик, а за ним, спираючись на палицю, шкутильгала стара Манька. Таня ж, ніби нічого не сталося (ймовірно, зараза, все наперед знала!), Спокійно, без подиву чіпляла новому нареченому квітку. Щоб не баламутити гостей своєю поведінкою, мати з батьком теж спокійно, наче так і годиться, благословили молодят. Коли весілля було в розгарі, всі понаїдалися, понапивалися, мати вибрала момент, щоб поговорити з дочкою.

— Що це за комедія? — прошипіла. — Чи не мучте мене. Я виходжу заміж за Толика. От і все. А ввечері, коли розділили коровай і гості, нарешті, розійшлися, Таня закрилася наодинці з матір’ю. Колька вбирався грошей у циган, щоб купити собі мопед. А віддавати було нічим. Коли вони приставили йому ніж до горла, у нього визріла «геніальна» ідея.

Продати Таню слинявому Толику. Той здивовано вислухав пропозицію і мовчки відрахував потрібну суму. З тих пір Кольку ніхто в селі не бачив. Він відправився на північ до свого дядька, який давно там працював. А мати його незадовго померла, не витримавши такого сорому. З тих пір минуло двадцять років.

Подейкували, що він тричі був одружений офіційно, а скільки мав співмешканок — нічого порахувати. Заробляє великі гроші, але розпускає їх наліво-направо. Має і дітей, але не дивиться їх, добре, коли якусь сотку тикне. А Таня щасливо всі ці роки прожила з рудим Толіком. Він дослужився до прокурора області. Тішаться двійнятами. Таня тепер і не уявляє, що могла вийти заміж за того покидька, який її продав. Тому що кращого чоловіка, ніж її Толік, на світі більше немає.

КІНЕЦЬ.