Юрко зайшов до мами свого друга Толіка, він скоро мав повернутися з служби. – Юра, – зітхала мама Толіка, – Може тобі відомо щось? Він каже, що приїжджає не один. А з дружиною. – Не знаю я, – розводив Юрко руками, – Мені також нічого не розповідає. До зустрічі готувалися ґрунтовно. Накрили столи. Запросили друзів. Відчинилися двері. Толік, сяяв на порозі. За його спиною виднілася тендітна темноволоса дівчина. – Знайомтеся. Це Марія! Моя дружина, – гордо сказав Толік. Юрко привітався, глянув на дівчину і застиг
Рідне місто зустріло Юру похмурим небом, мрякою, дощем і брудними вуличками. Чоловік зіщулився, натягнув кепку і неквапливо попрямував до будинку. Все тут було таке знайоме, але з роками стало чужим.
Біля старої школи Юра зупинився. Та ж будівля, тільки мабуть нещодавно відремонтована, той самий двір та футбольне поле. Це було найкраще місце, де він і його нерозлучний друг Толік, проводили весь свій вільний час.
Двір не змінився. Хіба тільки старі гойдалки, яскраво пофарбовані, красувалися серед сірих будинків.
Толік. Друг. Юрко не пам’ятав, коли познайомився з ним. Батьки дружили між собою, ця дружба передалася хлопчикам. У дитинстві вони разом ганяли м’яч, у юності бігали на танці. Горою стояли один за одного.
Після школи Юра вступив до інституту, а Толік пішов на службу.
– Друже, – сміявся Толік, – У мене дівчини немає, може хоч ти мене дочекаєшся?
– Не хвилюйся, – сміявся у відповідь Юра, – Дочекаюся! З іншими дружити не буду.
Час пробіг швидко.
– Юра, – зітхала мама Толіка, – Може тобі відомо щось? Він каже, що приїжджає не один. З дружиною. Хто така? Я дзвоню, питаю. А він лише сміється. Приїдемо, познайомишся.
– Не знаю я, – розводив друг руками, – Мені також нічого не розповідає. Не засмучуйтесь, дружина, справа хороша.
– Не знаю, – хитала головою жінка, – Він перед службою з Вірою із сусіднього будинку гуляв. Я її знаю. Батьки у неї добрі. Думала, що в них налагодиться. А тут…
– Не гуляв він з нею, – заперечував Юра, – Рази два цілувалися, та в кіно один раз сходили. Не було в нього дівчини. Я знав би.
До зустрічі готувалися ґрунтовно. Накрили столи. Запросили друзів.
Відчинилися двері. Толік, що змужнів і подорослішав, сяяв на порозі квартири. За його спиною виглядала тендітна, світловолоса дівчина. Її величезні сірі очі дивилися несміливо і трохи переживали.
– Моя дружина, – сказав Толік, – Знайомтесь.
– Марія, – соромлячись, промовила дівчина.
Юрко потиснув її простягнуту руку, заглянув у вічі і…закохався
“Вона дружина друга.” – твердив сам собі хлопець. – “Чужа дружина. Не можна дивитися і думати про неї. Не добре це.”
Юра занурився з головою у навчання, намагався рідше зустрічатися з другом та його дружиною.
– Ти чого до нас не заходиш? – запитав Толік, випадково зустрівшись із ним у дворі. – Я до тебе кілька разів забігав. Тебе все вдома немає.
– Так, втомлююся дуже. Навчання. Зараз підробляю ще. – відмовлявся Юрко. – Часу мало. А що трапилось?
– Ай, – махнув рукою хлопець, – Побут набрид. Може, посидимо? Знаєш, брате, моя тобі порада. Не одружуйся. Не одружуйся. Ніколи. Вільним краще.
– Ідемо до мене, – розгубився Юрко, – Розкажеш.
– А що розповідати? – почав Толік, розташувавшись на дивані в кімнаті друга. – Служив у невеликому містечку. Познайомився з дівчиною. Як звільненя, так до неї. А куди ще? Тут закінчив службу, а вона завагітніла. Шкода стало. У неї немає нікого. Думав, дитина народиться, покохаю. Одружився. А приїхав, Віру зустрів і понесло.
– То ти до Віри бігаєш? – здивувався Юра. – А дружина? А майбутня дитина?
– Так, не знаю я, – знизав плечима Толік – Зовсім заплутався. Мама до Марії тягнеться. Душі в ній не чує. Дружина вона, звісно, гарна. Пироги там і таке інше, але любові немає.
– А до Віри є? – жорстко запитав Юра.
– І до Віри немає, – Опустив голову друг, – Приймає, ось я й заходжу. Чогось у моєму житті не вистачає. Розумію, що упускаю я щось. Животик у Марії з’являється, через кілька місяців народжуватиме. А я не хочу батьком ставати. Пелюшки, сорочечки зовсім не по мені це.
– Так розлучайся, – запропонував Юра, – Навіщо так жити?
– Розлучайся, – передразнив його Толік, – А що люди скажуть? Не встиг одружитися, а вже втікає. Видно, доля в мене така, з нелюбою дружиною жити.
Після цієї розмови Юра втратив спокій, не знаходив собі місця. Влазити в сім’ю друга він не міг. Бачити, як погано живе кохана жінка, було важко
Хлопець зібрав речі, перевівся в інститут до іншого міста та поїхав.
Минуло п’ять років. Після навчання хлопець перебрався у Київ. Влаштувався на добру роботу. Купив квартиру. У його житті були жінки, але серйозні стосунки не складалися.
Юрко стояв у дворі будинку. Він з надією сподівався, раптом відчиняться двері сусіднього під’їзду і вийде Марія.
– Юрочко! Рідний мій! – вискочила мама. – Що ти стоїш? Зачекалися ми на тебе.
– Доброго дня, мамо, – посміхнувся хлопець.
Після бурхливих обіймів, смачного обіду, Юрко зважився на розмову.
– Мамо, – з далекого почав він, – Як там Толік?
– А що ви не зідзвонюєтеся? – здивувалася мама. – Так у дитинстві дружили, а от життя розкидало вас. Нічого живе собі. Гуляти почав. У Віри постійно сидить.
– Як у Віри? – закашлявся Юрко. – А дружина?
– Розлучилися вони. Погано розлучилися. – сумно відповіла мама. – Марія, як дочку народила, зовсім змарніла. Потім занедужала. Довго нездужала. Толік до Марійки і переселився. Мати його , і вмовляла, і сварила. Все без толку. Невісточку виходила, за дитиною дивилася. Дуже сильно Марія нездужала, – жінка важко зітхнула, – Довго і тяжко.
– Мамо, – запереживав Юра, – З нею все добре?
– Господь з тобою, – перехрестилася мама, – Добре, звісно. Їй свекруха зняла квартиру на краю міста. Із донькою там живе.
– Мамо! – схопився Юрко. – Адрес кажи. Я до неї.
– Я здогадувалася, – усміхнулася мама, – Біжи! Удачі тобі!