Я займалася домом: прала, готувала, доглядала за нашим невеликим садочком за містом, зустрічала Бориса після роботи й старалася не забувати про романтику в буденних дрібницях. Тоді це здавалося мені навіть приємним. Борис часто повторював. – Катю, ти така молодець, усе встигаєш, я тобі дуже вдячний. І я сяяла від його похвали, як коштовна прикраса на сонці. А потім потихеньку почало відбуватися щось дивне

– Ти справді думаєш, що я й надалі мовчатиму, поки ти так зі мною чинитимеш, Борисе?, – зірвалося з моїх уст, коли він знову саркастично кинув.
– І чим ти зароблятимеш на життя, коли я перестану давати тобі гроші?
Я стояла посеред нашої вітальні й відчувала, як у середині пульсує гнів. Ще вчора я сумнівалася, чи варто починати цю розмову, але сьогодні вранці, коли Борис вдруге вказав мені на моє «місце», моя терплячість луснула, як мильна бульбашка.
Мене звати Катерина, і я збираюся розповісти вам історію свого одруження, яка несподівано перетворилася на справжню боротьбу за себе.
Я познайомилася з Борисом на дні народження спільного друга. Він одразу справив враження ґречного чоловіка: красивий, ввічливий, з помітним почуттям гумору та готовністю піднести тобі келих “червоненького” й накидку, якщо надворі прохолодно. Здавалося, він уособлює ідеал. «Мій лицар на білому коні» – так я казала подружкам, коли вони з цікавістю розпитували мене, чи є між нами щось серйозне.
Через пів року ми побралися. Спочатку все йшло чудово. Уявляєте собі ідилію – квіти щоп’ятниці, спільні вечері, романтичні прогулянки містом.
Тоді мені здавалося, що я по-справжньому щаслива. Борис заробляв непогано, мав стабільну роботу в агрокомпанії, а я поки що не думала, куди спрямувати власний професійний потенціал. Після університету я працювала в різних дрібних проєктах, але жодна робота не здавалася мені «моєю». Тому, коли Борис запропонував.
– Може, ти поки що лишайся вдома, я ж нормально заробляю.
Я подумала, що це чудовий шанс знайти себе, поки він спокійно утримуватиме родину.
Перші два роки ми справді жили в гармонії. Я займалася домом: прала, готувала, доглядала за нашим невеликим садочком за містом, зустрічала Бориса після роботи й старалася не забувати про романтику в буденних дрібницях. Тоді це здавалося мені навіть приємним. Борис часто повторював.
– Катю, ти така молодець, усе встигаєш, я тобі дуже вдячний.
І я сяяла від його похвали, як коштовна прикраса на сонці.
А потім потихеньку почало відбуватися щось дивне. Борис став приходити додому все більш мовчазним. Деколи він грубо обривав мене на пів слові, коли я хотіла поділитися своїм днем. Якось я спробувала натякнути, що хочу зайнятися рукоділлям на замовлення, а він скривився.
– Навіщо, Катю У нас із грошима все нормально. Та й хто ті твої вишивки купуватиме?
На той момент я не надала цьому значення, але насіння образи вже проросло в моїй душі. Я зрозуміла, що повністю залежу від Бориса.
Якщо мені терміново потрібні були гроші на щось понад стандартні покупки, мені доводилося благально пояснювати, на що саме. Інколи він виділяв мені дрібні суми, а інколи говорив.
– Зажди до моєї зарплати.
І це означало, що я маю сидіти вдома без зайвих витрат і чекати. Це почало мене дратувати.
Через деякий час я наважилася знову підняти тему. Одного вечора за вечерею, коли я налила йому гарячого борщу, я спробувала повернутися до розмови про власну справу.
– Борисе, я подумала, що хочу зайнятися авторською керамікою. Пам’ятаєш, як я колись ліпила різні дрібнички?
Він тільки зневажливо посміхнувся.
– Серйозно Хочеш заробляти копійки, повністю зіпсувавши собі нерви Ця твоя творчість – дитячі забавки.
– Це не забавки, а мої мрії, – відповіла я, відчуваючи, як у душі наростає хвиля обурення. Але він лише легковажно махнув рукою.
Того вечора я майже не спала. Лежала в ліжку й дивилася в стелю, а в голові крутилися образливі слова «дитячі забавки». Я зрозуміла, що більше не бажаю відчувати себе підлеглою
Наступного ранку я дістала свій ноутбук і почала читати інформацію про курси гончарства, техніку ліплення й можливості продажу виробів в інтернеті. Надихнулася історіями жінок, які почали невеликі бізнеси з дому й поступово розвинулися до відомих брендів.
Питання стояло одне – де взяти стартовий капітал. Якщо попросити в Бориса, він знову насміхатиметься й, швидше за все, відмовить. Тоді я пригадала, що ми ніколи чітко не домовлялися про роздільний бюджет, а офіційно я – його дружина, отже все, що він заробляє, є спільним. Вирішила діяти.
Тихцем узяла його банківську картку (PIN-код я знала, бо колись він говорив його мені), і зняла трохи готівки – рівно стільки, скільки було потрібно на оплату курсів і початкові матеріали. Можливо, це виглядало низько, але я відчувала, що це мій єдиний шанс.
Коли Борис виявив нестачу коштів, здійнявся шквал обурення.
– Катю, ти що, вкрала мої гроші.
– Твої Я щось не розумію, у нас спільна родина, чи як.
– Ми ж домовлялися, що я утримую наш дім, а ти – готуєш і прибираєш. Навіщо тобі гроші, – роздратовано видихнув він.
– Та ти сам подумай. Я жива людина, яка теж хоче чогось досягти. Не можу сидіти вдома й вдавати, що все прекрасно, коли ти дорікаєш мені кожною копійкою, – випалила я.
Він мовчки затявся на кілька днів, але я відчула, що це тиша перед бурею. А поки – я оплатили курси. Уявіть, як я раділа, коли вперше потрапила до гончарної майстерні. Мої руки тремтіли, коли я формувала простий глечик, але в душі вирувала захоплива свобода.
Минуло пів року. Борис почав періодично кидати колючі фрази, мовляв.
– Ну, керамістка, багато вже заробила на тих вазах.
– Я не здавалася, я вдосконалювалася й створила сторінку в соцмережах, де почала викладати свої роботи. Перші кілька продажів додали мені впевненості, й згодом я відкрила власний невеличкий інтернет-магазин. І от несподівано виявилося, що попит чималий. Із часом грошей стало вистачати не лише на глину та фарби, а й на наші побутові витрати. Це був прорив.
Пам’ятаю, як одного разу Борис зайшов до мене в майстерню й побачив, що я готую чималий пакунок для відправлення по всій Україні. Його обличчя сіпнулося, коли я, посміхаючись, сказала.
– Уявляєш, мені замовили цілу серію авторського посуду для кав’ярні в Києві. І це лише початок.
На що він зло кинув.
– Дивно, що вони цінують таке примітивне мистецтво.
Я зрозуміла – його дратує мій успіх, бо тепер я не беззахисна домогосподарка. Я маю власні кошти, власний голос і власний потенціал. Найбільше Бориса гнітило те, що його слова вже не мають сили мене зламати.
Потім він почав вдаватися до гірших хитрощів, щоб зіпсувати мою роботу. Якось я повернулася додому й виявила, що кілька готових чашок розбиті. На моє питання.
– Що сталося, – він відповів.
– Певно, сама зачепила їх. Треба було дивитись, куди ставиш свої горнятка.
Я ледве стримала сльози, розуміючи, що це зроблено навмисно. Але цікаво, що його вплив тільки ще більше зміцнив мою рішучість не відступати.
Найнижчою точкою стало те, що він намагався ізолювати мене від друзів і навіть сварився з моїми батьками, коли вони приїхали в гості. Нарешті я зрозуміла, – Усе, крапка. Я заслуговую більшого. Одного вечора я заявила.
– Збирай речі, Борисе. Або ти припиняєш знищувати все, що я будую, і починаєш поважати мене, або йди геть.
Він не стримався, казав, що я «нікому не буду потрібна». Але після всіх цих сварок усе ж поїхав до свого товариша. Мені стало несподівано легко.
Минув місяць у тиші. Я активно займалася справою, розширювала коло клієнтів і помітила, що більше не боюся майбутнього.
Навіть на душі було радісно, бо я нарешті жила не за чиїмись правилами, а за своїми. Грошей вистачало, замовлень стало ще більше. Люди цінували мою ручну працю, купували мої чашки й тарілки для подарунків і власного використання.
Я розумію, що наш із Борисом шлюб із позолоченої казки перетворився на історію про бурю характерів. Але, можливо, саме так я відкрила свою «золоту жилу» – здатність стояти за себе й заробляти тим, що люблю.
Як усе закінчиться – ще не знаю. Можливо, Борис схаменеться й спробує вибачитися. Можливо, я вже не захочу повернутися до статусу «просто дружини». Час покаже.
Як ви вважаєте, чи варто давати чоловікові другий шанс, якщо він постійно підриває вашу віру в себе Чи можна врятувати стосунки, коли почуття поваги зникає, а залежність стає джерелом болю І головне – чи є межа, коли потрібно зупинитися й сказати «досить» у подружньому житті.