Я ледь постукала під ліжком і тихо сказала: “Гав-гав, песик прийшов перевірити, чи всі чемні сплять”. А невістка – як почула, то аж двері грюкнули: “Мамо, ми таке не практикуємо!”. І вже за годину я сиділа на лавці біля під’їзду, зі змазаним макіяжем і пакетом домашніх пиріжків на колінах

Я ледь постукала під ліжком і тихо сказала: “Гав-гав, песик прийшов перевірити, чи всі чемні сплять”. А невістка – як почула, то аж двері грюкнули: “Мамо, ми таке не практикуємо!”. І вже за годину я сиділа на лавці біля під’їзду, зі змазаним макіяжем і пакетом домашніх пиріжків на колінах.

Мене звати Галина, мені 62, і я — бабуся. Не така вже й давня, між іншим. Ще не в халаті з ромашками, але й не у джинсах із дірками, як деякі молодиці в моєму віці. У мене є син Андрій, його дружина Галя (ну, так, дві Галі — якось живемо), і мій сонячний зайчик — онук Олексійко. Ось про нього сьогодні й мова.

Я завжди мріяла бути такою бабусею, знаєте, як у книжках: щоб пиріжки, щоб теплі руки, щоб онук біжить до тебе, а ти в той момент витираєш руки від тіста й обіймаєш, не зважаючи ні на що.

Ну і я намагалася. Я не просто бабуся — я, як то кажуть, бабуся-профі. Я несу в собі досвід виховання двох дітей, нічних температур, перших зубів, розбитих колін і безсонних ночей. Я пройшла все це й вистояла. Тому, коли мені хтось починає розказувати, як треба з дитиною, я спершу усміхаюсь, а потім питаю: “А ти скільки ночей не спала, га?”

От так і сталося одного осіннього вечора. Зібралась я в гості до сина. Галя мене покликала, бо мала справи, а Андрій був на роботі. Я зраділа — побуду з Олексійчиком, пограємось, поспіваємо, може, і казку розповім.

Нюанси Сучасного Виховання: “Нічого Зайвого”

– Тільки, мамо, нічого зайвого. Льошка зараз дуже чутливий, – попередила мене Галя ще зранку телефоном.

– Та що я, не мудра, чи що? – відповіла я. – Онук мій, не чужий.

Квартира була затишна. Усе стерильно, по-сучасному: без мережив, без серветок, з тими дитячими гаджетами, яких я й назви не знаю. Я відчувала себе трохи не у своїй тарілці в цій мінімалістичній, але бездоганній оселі.

Моя ж квартира була сповнена тепла та спогадів, кожен куточок розповідав свою історію: старі фотографії на комоді, вишиті мною серветки на столах, книжки, що пам’ятають дотик кількох поколінь. Але я розуміла, що це їхній дім, їхні правила, і я мала їх поважати.

Олексійко біг до мене з розпростертими руками, мов маленький ведмедик. Я підняла його й закрутилася з ним на місці, аж поки він не засміявся своїм дзвінким дитячим голосом. Його сміх був як музика, що розганяла всі мої сумніви та тривоги. Цей хлопчик був моїм джерелом світла, і заради нього я була готова на все.

– Бабо, ти будеш зі мною? – питає.

– А як же! Я ж тебе більше всіх люблю!

– Навіть більше, ніж дідуся?

– Ну, добре, ви на рівних.

Сміється. Його очі сяяли щастям, і в цей момент я відчула себе найщасливішою бабусею на світі.

Галя була на кухні. Поставила мені чай, показала, де пелюшки, що дати на вечерю, де іграшки. Вона була ввічлива, але в її голосі відчувалася нотка занепокоєння, яку я тоді ще не до кінця зрозуміла.

– Мамо, будь ласка, якщо будете щось розповідати — нічого страшного. Без вовків, привидів і навіть собачих гавкань. Льоша після цього може погано спати.

Я хитнула головою. Ну, звісно. Тепер дітей треба вирощувати, як кімнатні квіти: поливай, але не заливай, не дихай, не лякай. Я ж своїм казала: “А ну лягай, бо бабай прийде” — і нічого, всі виросли. Навіть не заїкались. Тоді здавалося, що це дрібниці, що діти швидко забувають такі “страшилки”, сприймаючи їх як частину гри. Але я не врахувала, що кожна дитина унікальна, і те, що було нормою для моїх дітей, могло бути поганим для мого онука.

Настав вечір. Олексійко трохи втомився, потягався, а тоді Галя прийшла його вкладати. Я тихенько сиділа в залі. Телевізор не вмикала, щоб не заважати. Але Льошка ніяк не засинав. То вода, то ще щось. Він крутився, шукав зручну позу, а Галя терпляче співала йому колискові. І тут мені в голову прийшла думка — знайома ще з мого материнства. Це був старий, перевірений “бабусин метод”, що завжди спрацьовував з моїми дітьми, коли вони вередували перед сном.

Я підкралась до дверей і тихенько, майже пошепки, під диваном постукала: “Гав. Гав-гав…”

“О! Зараз уявить, що песик, злякається трохи, притиснеться до мами й засне — як у казці”, – подумала я. Я уявляла, як Галя обійме його, заспокоїть, і він миттєво порине у солодкий сон, а я буду пишатися своєю кмітливістю.

Та щось пішло не так.

– Мааамоооо! Там гав!!! – закричав Олексійко. Його голос був сповнений подиву, а не легкого переляку, на який я розраховувала. Він заходився плачем, який швидко переріс у істерику.

Галя вибігла з кімнати в люті. Її обличчя було червоним, очі метали блискавиці. Я ніколи не бачила її такою розлюченою.

– Мамо! Що це було?!

– Та нічого! Я просто хотіла, щоб він швидше заснув… – голос мій тремтів, я вже усвідомлювала свою помилку.

– Ви його налякали! Я ж просила без “гав”! Ви серйозно думаєте, що це нормально? Він тепер спати не буде, а вночі прокидатиметься з плачом! Та хто ж так робить?!

Мені стало жарко. Слова застрягли в горлі. Я відчула себе школяркою, яку спіймали на гарячому.

– Я ж дітей виростила. Знаю, як це працює. – це був мій єдиний аргумент, який у той момент прозвучав, як виправдання.

– Ви виростили – і це чудово. Але це – моя дитина. Я вас просила. Вас не було поруч, коли він кілька ночей не спав. Ви не бачили, як він хапається за шию, коли щось лякає. Я не хочу, щоб він ріс зі страхами. Я не хочу, щоб йому потім снилися пси з-під дивану!

Її голос затремтів. Я бачила: вона не істерить — вона справді стурбована. Її очі були наповнені сльозами, а це свідчило про глибину її материнського відчаю. Вона не намагалася мене образити, вона захищала свою дитину. Це було інстинктивно, і я це розуміла.

Я ковтнула слину.

– Я не хотіла зла, Галь. Пробач. Звичка. Хотіла жартом, а вийшло…

– Я знаю. Але він маленький. І для нього «гав» – не жарт. Це реальність. І це наша реальність, а не ваша.

Я поїхала додому раніше, ніж планувала. У дорозі мені було сумно. Я справді не хотіла лякати. Мені здавалося, я просто застосувала старий метод. Колись це працювало. Я згадала, як легко мої діти забували про будь-які “страшилки”, як швидко вони перемикалися на гру. Але Олексійко був іншим, і його батьки теж були іншими.

Але тепер щось змінилося. Часи інші. Підходи інші. Мами інші. І я, мабуть, уже теж інша. Бо вперше в житті я почула, як невістка каже: “Ваша реальність — не наша”.

І це було… важко. Ця фраза застрягла у моїй голові, крутячись, немов заїжджена платівка. Вона розкрила прірву, яка утворилася між моїм досвідом та їхнім сучасним підходом до виховання. Я завжди вважала, що мій досвід є безцінним активом, який я можу передати. А виявилося, що він може бути тягарем.

Наступного дня подзвонив син. Його голос був спокійним, але я відчула в ньому нотки втоми. Він, мабуть, був посередником у цьому конфлікті, намагаючись зберегти мир між найважливішими жінками свого життя.

– Мам, Галя перепрошувала, якщо була різка. Вона просто дуже переживає. Льошка заснув, все добре. Але давай домовимось — трохи більше поваги до її способу виховання, добре?

– Добре, – тихо відповіла я. – Але ти ж знаєш, що я хотіла, як краще?

– Знаю. І вона знає. Але знаєш, що краще? Поговорити перед, а не після. Бо потім усім гірко.

Його слова були, як холодна вода, що освіжила мій розум. Він мав рацію. Я завжди діяла за принципом “спочатку зроби, потім подумай”, особливо коли це стосувалося дітей. Але тепер це правило перестало працювати.

Мені було важко. Ні, не тому, що мене в чомусь звинуватили. А тому, що я вперше відчула себе зайвою. Моя любов не стала меншою, але виявилося, що цього недостатньо. Що любов — це не лише бажання бути поруч, а й здатність відступити, коли треба. Це було важке, але важливе усвідомлення. Я завжди вважала, що моя присутність, моя безмежна любов і турбота – це все, що потрібно. Але виявилося, що любов має багато вимірів, і один з них – це повага до індивідуальності та вибору інших.

Я думала про те, як у дитинстві моя мама вигукувала на мене за те, що я знову злякала свою молодшу сестру історією про сажотруса, який забирає неслухняних дітей. Тоді я не розуміла, чому вона так сердиться.

Мені здавалося, я просто граюся. Я пам’ятаю її суворе обличчя, її слова про те, що дитячий страх – це не жарти. Тоді я відмахувалася, думаючи, що вона просто перебільшує. А тепер, у 62, я сама стала тою бабусею, яка “грається не так”. Круг замкнувся, і я відчула на собі ту ж біль, той же докір, який колись завдавала сама.

Через кілька днів Галя подзвонила сама. Я була здивована, але й відчула полегшення. Я боялася, що наш зв’язок буде пошкоджено назавжди. Її голос був теплий, без напруги. У ньому не було й сліду колишнього гніву, лише втома і щирість.

– Мамо, пробачте, що тоді… Я була виснажена, ще й той день важкий. Просто Олексій справді дуже вразливий. І я реагую різко, бо боюся зробити помилку. Як мама.

Її слова торкнулися мене до глибини душі. Я зрозуміла, що її реакція була продиктована не злістю, а глибоким, майже фізичним страхом за свою дитину. Цей страх, ця відповідальність – це те, що я сама переживала, коли мої діти були маленькими. Я раптом відчула величезну емпатію до неї.

– І я боюся, – відповіла я.

– Бо хочу бути доброю бабусею. А виходить, що ніби ляльку зіпсувала.

– Ви добра. Просто нам усім треба трохи адаптуватись. Ми вчимося бути батьками, а ви вчитеся бути бабусею в нових реаліях. Це двосторонній процес.

– Я вже вчуся, – усміхнулась я. Усмішка була щирою. Я відчула, що стіна, яка виросла між нами, почала руйнуватися. Ми обидві були на одному кораблі, що плив у невідомі води батьківства та бабусівства, і нам потрібно було навчитися разом керувати ним.

Наступного разу я принесла нову книжку — без привидів, без гав. Казка про малюка, який подолав страх темряви. Я довго вибирала її в книгарні, ретельно переглядаючи сторінки, щоб переконатися, що там немає нічого, що могло б налякати мого онука. Це був маленький крок, але для мене він був величезним.

Олексійко притиснувся до мене, коли я читала. Його маленьке тіло було теплим і довірливим. Він не питав про гав. Він заснув під час читання, міцно обнявши свою нову книжку. Його спокійний подих був для мене найкращою нагородою.

І тоді я зрозуміла: бабусі — це не ті, хто знає краще. Бабусі — це ті, хто вміє змінюватись заради любові. Це ті, хто готовий відкласти свій досвід убік, щоб навчитися нового, щоб зрозуміти нове покоління, щоб знайти спільну мову з тими, хто продовжує твій рід.

Любов не знає кордонів, але вона вимагає гнучкості, поваги та готовності вчитися. І я була готова до цього навчання. Бути бабусею — це безперервна подорож, сповнена нових відкриттів, і я була щаслива, що моя подорож тільки починається.

Може, любов бабусі — це не лише пиріжки й казки, а й здатність змінюватись?

А ви як вважаєте: де межа між мудрим досвідом і втручанням у нову систему виховання?

Чи легко вам, бабусі й дідусі, приймати нові правила своїх дітей?

Напиши цікавий початок до історії, де в 2 реченнях буде описано всю проблему цієї сім’ї від першої імені, можна навіть використати цікаві діалоги, якщо це доречно, пиши про гроші, і суму пиши в цифрах. Не довгий початок, а так, на 2 речення, без лишнього а в кінці заінтригуй вкінці

Джерело