Усе своє життя я була тією, хто підставляє плече. Хто не скаржиться. Хто не сперечається. Аж поки цього Першого травня, коли я прокинулася о шостій, щоб поїхати на дачу Вадима, готувати святковий обід для його дітей, я раптом зрозуміла – я просто зручна. Я – не жінка, не партнерка, не навіть рідна. Я – персонал. А потім, коли його дочка Світлана, не піднявши очей, мовила: “Іро, а зробіть ще тих салатиків, як ви вмієте”, щось у мені тріснуло. Так голосно, що я ледве втрималась на ногах. І тоді я все сказала. Все, що тримала роками

Усе своє життя я була тією, хто підставляє плече. Хто не скаржиться. Хто не сперечається. Аж поки цього Першого травня, коли я прокинулася о шостій, щоб поїхати на дачу Вадима, готувати святковий обід для його дітей, я раптом зрозуміла – я просто зручна. Я – не жінка, не партнерка, не навіть рідна.
Я – персонал. А потім, коли його дочка Світлана, не піднявши очей, мовила: “Іро, а зробіть ще тих салатиків, як ви вмієте”, щось у мені тріснуло. Так голосно, що я ледве втрималась на ногах. І тоді я все сказала. Все, що тримала роками.
Це ж мало бути просто свято. Ну що там – шашлик, свіже повітря, діти бігають, всі радісні. Вадим обіцяв – цього разу ти просто гість. Відпочинеш. Будеш сидіти з келихом червоненького, а ми самі. Ага. Уявила собі.
– Іро, ти візьмеш м’ясо? Бо я не встигаю на базар, – сказав він у п’ятницю зранку.
– Візьму, – відповіла, хоча всередині все здригнулося. Бо це вже не вперше.
В суботу зранку – ще й салати, ще й замаринувати, ще й серветки красиві. А в неділю о сьомій – я вже чистила картоплю. Світлана спала до одинадцятої. Коли прокинулась, перше що сказала:
– Іро, в тебе такий класний смак. Можеш оформити ще закуски?
– А ти? – спитала я спокійно.
– Я ж ніби не господиня. Це ж тато вас запросив, – знизала плечима.
І я зрозуміла: вона щиро не бачить мене частиною родини. Я для неї – щось типу “власна шеф-кухарка тата”. Я не жартую.
Коли накрили стіл, я сідаю – лише торкнулася стільця – і тут же:
– Іро, а принесіть ще той соус. Він у холодильнику. – Це вже Тарас, син Вадима, з таким видом, ніби я офіціантка в ресторані.
Я встала. Але всередині щось починало булькотіти. Я бачила, як Вадим посміхається, відвертається, мовляв, “ну діти, вони ж ще не звикли”. А я вже не могла. Я вийшла на ганок, стала біля плити і смажила м’ясо, як заведена.
– Слухай, – підійшов Вадим. – Не сердься. Вони просто… трохи звикли, що ти всім займаєшся.
– А ти? Ти звик?
– Іро, ти ж у нас така. Вмієш усе. Ми ж цінуємо.
– Ні, Вадиме. Ви – користуєтесь. А цінувати – це інше.
Я подала м’ясо. Посміхнулась. Не хотіла псувати нікому апетиту. А потім, коли Світлана сказала:
– Іро, а зробіть ще салатиків, будь ласка, той з буряком.
Я не витримала. Я мовчки встала. Пішла на кухню. І не повіриш – не для того, щоб різати буряк. А щоб зібрати свої речі.
Вадим зайшов за мною.
– Ти куди?
– Додому.
– Іро, ну почалось…
– Вадиме, скільки ще я маю бути зручною? Твої діти – дорослі люди. Чому я для них – не Ірина, жінка твого життя, а просто кухарка з функцією “принеси-подай”?
Він мовчав.
– Мені неприємно, коли мене кличуть без імені. Коли знецінюють. Коли не дякують. Я не ваша хатня робітниця. Я – людина.
Я розвернулась і пішла. Без скандалу. Без тарілок. Просто – тихо.
На зупинці я стояла хвилин 20. Вадим не з’явився. Ніхто не подзвонив. Я приїхала додому, сіла на кухні, налила собі чаю. Вперше за довгий час – гарячого. І ніхто не кричав “де кетчуп”. І знаєш що? Було самотньо. Але так почесно. Бо я повернула собі себе.
Через три дні Вадим з’явився.
– Ну то що?
– Що “що”?
– Повечеряємо?
– Я собі вже наготувала, – спокійно сказала я. – Можеш взяти, якщо хочеш.
Він стояв у дверях, трохи зніяковілий. Так, ніби побачив мене вперше. Не ту, що носить пироги й пече голубці. А ту, що може сказати “ні”.
– Ти мене любиш? – спитав він.
– Люблю. Але себе – тепер більше.
Часом треба пройти крізь побутовий негатив, щоб згадати – ми не зобов’язані бути зручними. Не куховарками. Не офіціантками. Ми – жінки. І маємо право на повагу, навіть у “своїй” родині.
А як у вас, читачі? Ви коли-небудь мовчали, бо “так простіше”? Чи вистачало вам сміливості сказати – досить?