— Тепер зрозуміло, чому ви так добре готуєте. Ви ж усе життя вдома просиділи, — єхидно посміхнулася невістка

 

Я одружилася дуже рано. На вечірці, яку для першокурсників влаштувала адміністрація нашого інституту, я познайомилась із Валерою. Симпатичний випускник не відходив від мене ні на крок.

Попросив номер телефону та зателефонував уже наступного дня. За півроку Валерій зробив мені пропозицію. Я, не роздумуючи, погодилася. Мама була в повному шоці. Плакала і казала, що я роблю величезну помилку.

Мовляв, доню, надто рано ти це робиш. Але я була така щаслива, що нікого не слухала. Через рік з’явився Матвій, наш улюблений синочок.

Так, поєднувати материнство та навчання було дуже важко. Дуже допомагала свекруха, та й моя мама зрештою розтанула. Інакше й бути не могло. Встояти перед чарівністю Валери на моїй пам’яті не зміг ще ніхто.

Після закінчення інституту чоловік зайнявся бізнесом. Справи дуже несподівано пішли вгору, і за кілька років Валера відкрив кілька філій у сусідніх містах.

Диплом я все-таки отримала, дякую нашим матусям. Але працювати після інституту так і не пішла. Чоловік сказав, що хоче бачити вдома красиву та задоволену життям жінку, а не істеричку, що розривається між роботою та домівкою.

Подруги зловтішно прочили мені залишитися біля розбитого корита. Мовляв, чоловік навмисне хоче мене замкнути вдома і перетворити на безсловесну рабиню

— Ось побачиш, через п’ять років він викине тебе і знайде якусь молодшу. Або постійно зраджуватиме, а тобі і подітися нікуди. Адже ти маєш ні досвіду, ні роботи, ні свого житла, — переконувала найкраща подруга.

Однак нічого подібного не сталося. Ось уже 20 років ми разом. Не скажу, що живемо душа в душу, але дуже близько.

Цього року трапилася дуже хвилююча для мене подія. Я стала свекрухою. Так, дуже молодою. Так, раніше за всіх моїх подруг.

Такий вибір зробив мій син, а я не маю звички заперечувати його рішення. Матвій уже працює, живе окремо, сам себе забезпечує. Та й потім, чи є для кохання термін?

Як то кажуть, вовків боятися, до лісу не ходити. Розбігтися люди можуть і за півроку після весілля, і після тридцяти років шлюбу. Від цього ніхто не застрахований. Та це й не кінець світу, а просто етап у житті.

Невістка Ірина дуже прямолінійна людина. З нею буває важко, але я намагаюся тримати себе в руках. Перша наша пригода з нею сталася під час весільної урочистості.

Я вручила їй пухкий конверт і сказала, що це подарунок від нас із чоловіком. Молодим, так би мовити, на перші сімейні витрати.

— Насправді, це подарунок від свекра. Адже ви не працюєте, нічого в дім не приносите, — відрізала невістка, змірявши мене поглядом.

Я навіть трохи розгубилася. У нас у сім’ї не прийнято мірятися внеском, який робить кожен із нас. Так, мій чоловік працює, зате я забезпечую тили.

Приходячи з роботи, Валера отримує свіжу гарячу вечерю, моє тепло та увагу. Він відчуває, що на нього чекають, йому раді.

Не думайте, що я сиджу без діла і весь день розважаюсь тим, що полірую нігті. Займаюся волонтерством, допомагаю дитячій лікарні, їжджу до притулків тварин. Вважаю, що також приношу користь і світові, і нашому місту.

Просто я не з тих людей, хто кричить про свої добрі вчинки та справи. Негарно це.

Того дня на весіллі я мовчки проковтнула слова невістки. Вирішила, що не підніматиму шум. Дівчинка ще не знає нас близько, тому й судить так суворо.

Але останній випадок мене відверто вразив. Запросила я сина з дружиною до нас у гості. Сама намагаюсь до молодих не лізти. Нехай живуть самі собою, притираються, пізнають один одного.

Усадила дітей за стіл, невістка, пробуючи мої салати та гаряче, голосно сказала:

— Зрозуміло, чому ви так добре готуєте. Ви ж вдома все життя сидите, вам зайнятися більше і нема чим, тільки біля плити стояти.

Цього я вже стерпіти не змогла. Людина, яка фактично лише увійшла у доросле життя, дозволяє собі судити мене, людину набагато старшу.

— Ти або поважаєш мене і тримаєш при собі свої критичні вислови, або більше ніколи не переступаєш поріг мого дому, — відповіла я.

Невістка в сльози, син кинувся її втішати.

— Мамо, навіщо ти чіпляєшся до Іри? Вона не хотіла тебе образити!

Хотіла чи не хотіла, а образила. Я таки для неї свекруха, а не шкільна подружка, на якій можна зірвати поганий настрій.

Сказала синові, що для різноманітності він міг би і заступитися за матір, таки не чужа людина. Син тільки пирхнув у відповідь. Мовляв, ти сама заводишся через дрібниці.

Молоді того вечора від мене не пішли. Втекли. І з того часу жодного разу не зателефонували. Знаєте, мені і боляче, і прикро. Але себе неправою я не вважаю.

Шкода, що син не розуміє, що так про членів сім’ї, хай поки що нових для декого, говорити не можна. Вже хто б мене судив, але не це вчорашнє дівчисько. Подивимося, як складеться її життя.

КІНЕЦЬ.