Одного разу між Іваном і його братом Юрієм виникла суперечка через землю. Юрій жив у місті, але приїхав до матері й вимагав свою частку. Іван злився. Олена бачила, як чоловік ночами не спить, то ж Олена вирішила все взяти в свої руки і сама подзвонила Юрієві: – Юрчику, приїдь до нас у неділю. Не будемо сваритись. Хата велика, землі усім теж вистачить. Поговоримо, як родина. Коли Юрій приїхав, Олена вже поставила на стіл борщ, пиріжки, узвар. Сіла поруч, мов не про землю йдеться, а про дітей мову завели. Іван насуплений, свекруха бурчить, а Олена каже: – Ми не маємо ділити і сваритися, маємо дбати, щоб лишилося. Земля – не має стати причиною сварки між братами

Олена завжди була жінка тиха, лагідна й розважлива. Хтось скаже: така, що й мухи не скривдить. Але хто знав її ближче – той бачив: у її мовчанні було більше сили, ніж у чужих криках.
Вона вийшла заміж за Івана – хлопця роботящого, але з характером, як у батька: впертий, гарячий, прямий. А найбільше випробування на Олену чекало її не від чоловіка, а від свекрухи Наталії.
Наталія була жінка владна. У селі її всі боялися, бо казала, що думала, і не підбирала слів. Вона мала чотирьох синів, але Іван – був найменший і найулюбленіший. І коли привів Олену до хати, Наталія одразу насторожилась.
– Тиха якась, – казала.
– Сидить, мовчить. Чи не хитра, бува?
Та Олена нічого не казала у відповідь. Варила, прала, господарство вела. Наталія бурчить – вона усміхається. Наталія незадоволена – Олена ще більше старається.
– Не добрий у тебе борщ, – якось сказала свекруха.
– Я би такий не їла.
– То я інший зварю, – просто відповіла невістка.
– Та що ти мовчиш усе? Як тебе не зачепити – а ти, як вода.
– Просто я не вважаю мудрим сваритися за борщ, – відповідала Олена.
Одного разу між Іваном і його братом Юрієм виникла сварка через землю. Юрій жив у місті, але приїхав до матері й вимагав свою частку. Іван злився. Олена бачила, як чоловік з ночі не спить, ходить, як звір. То ж Олена вирішила все взяти в свої руки і сама подзвонила Юрієві:
– Юрчику, приїдь до нас у неділю. Не будемо сваритись. Хата велика, землі усім теж вистачить. Поговоримо, як родина.
Коли Юрій приїхав, Олена вже поставила на стіл борщ, пиріжки, узвар. Сіла поруч, мов не про землю йдеться, а про дітей мову завели. Іван насуплений, свекруха бурчить, а Олена каже:
– Ми не маємо ділити і сваритися, маємо дбати, щоб лишилося. Земля – не має стати причиною сварки між братами.
І якось сама розклала: що можна Юрію, що лишити Івану, а що хай буде спільне. Обоє братів не сказали й слова, але потім Юрій признався:
– Якби не твоя жінка, Іване, не здибали б ми більше один одного.
Та не тільки братів Олена мирила. Якось на свято приїхали всі діти в село. Хтось когось образив, хтось не допоміг на кухні. Наталія почала гримати на старшу невістку, на молодшого сина, навіть на онуку – та зробила зачіску не так, як бабі хотілося.
І знову Олена всіх посадила за стіл, налила компоту, розповіла смішну історію, як колись Іван загубив курку, а знайшов у сусідів – з бантом на шиї. Сміялися всі, навіть Наталія. А Олена сиділа і думала: «От би тільки ніхто не образився…»
Вона знала, що світ можна зробити м’якшим, якщо постаратися і не ставити лише себе на перше місце. Якщо не кричати, а вміти чути.
Чоловік її іноді злився:
– Ти завжди намагаєшся стати для всіх добра! А хтось цим користується!
– Нехай. Мені важливіше, щоб ти не мав ворогів. Бо життя коротке, і треба його прожити належно.
Коли Наталія захворіла, то не кликала синів, а кликала невістку Олену.
– Оленко, води дай.
– Оленко, руку підтримай.
– Оленко, не йди…
І в ту ніч, коли Наталії не стало, тримала вона Олену за руку і прошепотіла:
– Ти особлива, не бачила я більше таких як ти. Ти завжди шукала миру і тобі завжди це вдавалося, лише завдяки тобі наша родина не тільки не розпалася, але і стала міцнішою. Пробач мені, дитино…
Після похорону Олена довго мовчала. Іван хотів вивезти її в санаторій, бо бачив, як вона втомилася і виснажилася. Але вона лишилась – бо вдома кози, вишні, річка.
Олена вечорами часто сідала на лавку й молилася. Ніколи не просила для себе. Вона знала: щастя – це коли навколо мир. А мир – це не дар, це праця. Тиха, невидима, щоденна. Як та, що несла вона усе своє життя.
Бо невістка, яка згладжує гострі кути, не слабка. Вона – сильніша за всіх. Вона не змагається, не сперечається, не вимагає. Вона тримає родину разом.
Не дарма свекруха Наталя відразу назвала її хитрою. Але що це – жіноча хитрість, чи таки життєва мудрість?