– Ну не знаю, ви ж чоловіки, поспілкуйтеся там на ваші чоловічі теми, а я побігла.Микола нічого не встиг відповісти, а Марія вже поскакала з дому в чому була.Він якийсь час посидів на кухні, використавши весь заряд на телефоні, потім доїв м’ясо,допив червоне, а Марія все не поверталася.Дійшовши до дверей Стьопи, він почув знайомі звуки, що лунали з-за них.“Не може бути”, – подумав Микола і постукав.– Відчинено.
Микола так втомився від гулянок, від одноденних стосунків, від нескінченних побачень, що, коли познайомився з простою, веселою і розумною Марією, зрозумів – це те саме.
Вони сходили в кав’ярню, послухали вуличних музикантів, поговорили про його кар’єрні успіхи та про її любов до сучасної поезії, а коли дізналися, що обидва надають перевагу олів’є, зрозуміли: треба рухатися далі.
Місцем стрімкого розвитку стосунків було обрано квартиру Марії, куди вона покликала його на вечерю. Коля вдягнув найкращу сорочку, поголився, вивчив якісь дивні вірші одного з улюблених поетів Марії, купив квіти і червоне.
Він ішов у гості окрилений і абсолютно розкутий. Микола знав, що сьогодні буде цікаво. Його самовпевненості міг би позаздрити будь-який кіт, що підходить до своєї миски по п’ятнадцять разів на день. Вечір ще не розпочався, а вже все було продумано до дрібниць і передбачувано – все, окрім фрази: “Добрий вечір, мене звати Степан. Мама в душі, проходьте”.
Спочатку Коля подумав, що він помилився квартирою, але коли Степан голосно й кумедно чхнув, не відчинивши рота й затиснувши ніс пальцями, точнісінько як це робила Марійка, сумнівів у правильності адреси не залишилося. Настрій у Миколи стрімко почав летіти в прірву, напій – киснути, а квіти – в’янути.
Коля зайшов усередину і, побачивши кросівки Степана, охнув. Він міг би взути їх просто на свої туфлі, і все одно вони були б йому на виріст.
Сама Марія була синові мало не по пояс. Микола раптом подумав, що дуже шкода, що жінки не вміють так чинити із золотом. Дав їй каблучку, а через десять років у тебе в руках уже обруч (непогане вкладення).
Розмірковуючи, він пройшов на кухню, де вже був накритий стіл, а Стьопа міняв фіранки без допомоги стільця.
– П’ять хвилин, і я виходжу! – почулося з душу.
Через п’ять разів по п’ять хвилин двері нарешті відчинилися, і Марія граціозно вийшла з душу у вечірній сукні та з макіяжем на сяючому обличчі. Побачивши кислу пику Колі, вона одразу зрозуміла, в чому річ, і хвилювання саме собою кудись зникло, а з ним – і весь романтичний настрій.
Мовчки поклавши собі й гостю їжі, вона сама розлила червоне і, не чекаючи на Миколу, почала їсти.
– Чому не сказала, що в тебе є дитина? – видавив із себе ображений Микола.
– Що, злякався причепа? – сумно усміхнулася Марія.
– Та це не причіп – це цілий вагонний склад.
– Великий, правда? Це він у папку. Той вищий за Стьопку. З голими руками на кабана ходив.
– А тепер він де?
– Гастролює. Разом із тим самим кабаном. Залишив нас заради великої сцени. Іноді пише листи. Щоправда, там такий почерк, що мені здається, що пише нам саме кабан, у якого совісті більше.
– А скільки йому? – кивнув Микола у бік стіни.
– Чотирнадцять, нещодавно паспорт забрав.
– Силою?
– Дуже смішно.
Далі їли мовчки. Розмова якось не клеїлася.
– Можна ще м’яса? – простягнув Коля тарілку.
– Подобається?
– Чесно, я в житті смачніше не їв. Що це?
– Баранина. М’ясо Стьопка готує.
– Ого, та в нього талант.
– Від тата дістався, разом із якоюсь давньою кухарською книжкою, набором ножів, спінінгів, човном і іншим.
– Човен? – ковтнув слину Микола.
– Так, у підвалі зберігається. Ну як зберігається, іноді буває там. Син – завзятий рибалка.
Тут у Марії завібрував телефон, і вона, вибачившись, пішла в кімнату, щоб відповісти.
“Час би збиратися додому”, – подумалося Миколі. Тут йому ловити було більше нічого.
– Слухай, тут така справа… – Марія повернулася на кухню вся якась схвильована. – Там на роботі в нас аварія. Ти не міг би зі Стьопою кілька годин посидіти?
– Я? Зі Стьопою? Навіщо? – сторопів Микола.
– Ну, він же неповнолітній, хіба мало що може трапитися. Зараз усякі люди по квартирах ходять…
– Боїшся, що його непомітно вкрадуть?
– Коротше, – змінила тон Марія, – я тобі заплачу і за втрачений вечір, і за послугу няньки, а потім більше жодного разу не зателефоную, домовилися?
– І що мені з ним робити?
– Ну не знаю, ви ж чоловіки, поспілкуйтеся там на ваші чоловічі теми, а я побігла.
Микола нічого не встиг відповісти, а Марія вже поскакала з дому в чому була.Він якийсь час посидів на кухні, використавши весь заряд на телефоні, потім доїв м’ясо,допив червоне, а Марія все не поверталася.
Дійшовши до дверей Стьопи, він почув знайомі звуки, що лунали з-за них.
“Не може бути”, – подумав Микола і постукав.
– Відчинено.
Микола обережно штовхнув двері й зайшов у дитячу. Перше, що потрапило йому на очі, була велика дерев’яна мішень із встромленими в неї ножами і стрілами. На стіні, до речі, дірок не спостерігалося – стрілець завжди влучав у ціль. На столі стояв вініловий програвач, а з колонки неголосно співав гурт, який Микола просто обожнював. Сам Стьопа сидів у кутку і налагоджував рибальські снасті.
Микола продовжив огляд кімнати. На шафі стояли кубки, зі стелі звисала боксерська груша, біля телевізора лежала нова ігрова приставка.
– Непогано тебе мамка утримує, – присвиснув Коля від заздрощів. Про таку кімнату не те що підліток, він сам завжди мріяв.
– Я влітку працюю, – відповів Стьопа, і Миколі раптом стало трохи соромно. Він уже уявив, як Марія намагається знайти бездонний гаманець для свого сина, а той, виявляється, цілком самодостатній.
– У тебе зарядки для телефону не буде? – запитав Коля, показуючи телефон.
– Біля залізниці лежить, – показав Стьопа рукою.
– Залізниця? – не вірячи своїм вухам, пробурмотів Микола, а коли повернувся і побачив справжній залізничний комплекс, забув як дихати.
– Ти сам зібрав? – запитав він тихо, щоб не злякати чарівну мить.
– Так. Докуповую потихеньку різні детальки, хочу зробити другий ярус і кілька мостів. Нещодавно коробка з новими рейками прийшла, все ніяк руки не дійдуть.
Коля відчував, як до голови й серця підступає жар.
– А можна запустити кружечок? – запитав він у Стьопи.
– Так, хвилину, – хлопець відклав снасті, встав на весь свій зріст і одним кроком перетнув кімнату.
***
Марія повернулася через годину. Вона була впевнена, що Микола вже пішов, і насамперед поспішила в кімнату сина, де застала цих двох, які збирали залізницю. Причому з першого погляду було важко визначити, хто з чоловіків старший.
– Миколо, тобі час додому, – покликала тихенько Марія.
– Ну мамо… Ой! – схопився з підлоги Микола. – Котра година?
– Пів на одинадцяту, – позіхнула втомлена Марія. – Завтра зранку я знову на работу, тож мені треба поспати.
Вона провела Миколу до дверей і, поцілувавши в щоку, простягнула гроші.
– Я в жінок грошей не беру, – гидливо подивився на неї Коля.
– Добре.Дякую, що пригледів за моїм причепом.
Коля коротко посміхнувся і пішов.
***
– Привіт, слухай, я б хотів зайти ще раз у гості, – зателефонував за кілька днів Микола.
– Ти знаєш, у мене тут на роботі зараз завал – не до стосунків, я завжди зайнята, та й остання наша зустріч…
– Ну а до Стьопки я можу зайти?
– До Стьопки? – спантеличено запитала Марія.
– Так. Може, посидіти з ним потрібно, наглянути за крихіткою?
– Ну, я навіть не знаю… Треба в нього запитати.
– А я йому вже написав. Він не проти. Я тут нову гру купив для його приставки, ми тихенько посидимо, а ти спокійно займешся своїми справами.
– Ну… добре, приходь сьогодні.
Цього ж вечора Микола прийшов у гості в зовсім іншому вигляді. Ніякої сорочки, парфумів, ніяких напоїв і безглуздих млосних поглядів. На ньому була вдягнена звичайна чорна футболка із зображенням улюбленого музичного гурту, на плечах висів рюкзак, набитий чіпсами і газованою водою, а на обличчі сяяла безглузда хлоп’яча посмішка.
– Тільки поводьтеся тихо – у мене скоро дзвінок по відеозв’язку на дві години, – Марія зустріла його в домашньому халаті, з тканинною маскою на обличчі та з цибулевим запахом із рота.
Микола кивнув і пройшов у дитячу.
Цього ж вечора Марія ледве розчепила Миколу і Стьопу, які щосили сперечалися про своє. Кожен із них азартно відстоював свою точку зору, і вони вже збиралися вирішувати питання п’ятигодинним кіномарафоном, але Марія змогла їх переконати, що вони обидва – жертви поганого смаку, і повела Колю до виходу.
– У суботу не забудь прикормку купити! – крикнув із кімнати Стьопа.
– Яку ще прикормку?
– Та ми на щуку йдемо. Я Стьопці сказав, що знаю один магазин, де класну прикормку продають. Так здорово, я тисячу років на риболовлі не був.
– Та ви, я дивлюся, друзі прям. А зі мною час не хочеш провести?
– Можеш піти з нами, бутербродів наріжеш.
– Та робити мені більше нічого. Гаразд, ідіть на свою риболовлю, – посміхнулася Марія, випроваджуючи Миколу. – Все одно в мене робота весь час з’їдає. А так хоч заняття дитині.
***
Минув місяць. Марія цілковито присвятила себе роботі, не в силах навіть впасти в напрямку романтики. Зате Коля і Стьопа провели цей час вельми продуктивно: добудували залізницю, з’їздили на риболовлю, поставили квас за старовинною книжкою Стьопки, яка йому дісталася у спадок.
Стьопка навчив Колю орієнтуватися в лісі, а Микола тим часом пояснив хлопцю основи флірту і допоміг своїми порадами запросити на побачення дівчину з паралельного класу. Усе йшло рівно і спокійно, поки одного вечора у двері не постукали так, що з натяжної стелі посипалися світильники.
Марія відчинила двері, на порозі стояв її колишній чоловік і батько Степана.
– Я все усвідомив, – сказав він, схиливши коліно. Навіть у такому положенні він був вищим за Марію на голову. – Грошей я накопичив, заберу вас зі Стьопкою в рідне село. Будемо жити в задоволення. Ти підеш із роботи. Ми із сином будемо на риболовлю ходити і на полювання.
– Хах! Ну ти гуморист. Десять років минуло, а він усвідомив. Кабан твій теж вирішив до сім’ї повернутися?
– Ні…Насправді мій контракт закінчився,і його не продовжили, – бурчав чоловік.
– Так ось у чому річ, – схрестила руки на грудях Марія. – Тебе просто кинули.
– Неважливо! Головне, що я тепер…
Він не договорив, бо в передпокій вийшов Микола в футболці Марії.
– Маріє, я твою футболку взяв, а то свою забруднив, поки ми зі Стьопою паровоз перефарбували…
– Господи, у цій квартирі хоч хто-небудь договорить фразу до кінця? – запитала Марія, дивлячись по черзі на чоловіків.
– Це хто? – запитав чоловік.
– Це… це… – розгубилася Марія, не знаючи, що робити.
Тут із кімнати вилетів Стьопка і швидким рухом заламав батькові руку, придавивши його до стіни так, що той завив.
– Це причіп! – прошипів Стьопа.
– Степане! Синку! Це я, тату! Який ще причіп? – пихтів чоловік.
– Звичайний причіп, який нам із мамою допомагає вивозити все, що ти нам із нею залишив.
– Але ж я вам нічого не залишав, – сказав чоловік і сам зрозумів сенс сказаних ним слів.
Микола з Марією тулилися один до одного в кутку, спостерігаючи цю боротьбу велетнів.
– Гаразд-гаразд, досить, – заскулив батько, і Стьопка нарешті послабив…
– А ти молодець. Дивлюся, весь у мене. Уже можна на кабана йти, – розминав чоловік руку. – Власне, так і пропоную зробити. Можу я хоча б завтра із сином на полювання сходити? Поспілкуватися, поговорити про згаяний час? Може, у нас вийде якось усе відновити? Я ж батько, а не хтось там, – дивився він в очі колишній дружині.
Марія розгубилася. Вона переводила погляд із колишнього чоловіка на Колю, не знаючи, що сказати.
– Так, я все розумію, – кивнув Микола і зібрався на вихід.
– Пробач…
***
Наступного дня батько і син пішли з самого ранку, а повернувся Стьопка додому пізно ввечері один.
– А де батько? – запитала розлючена Марія.
– Він пішов, – сказав той, роззуваючись.
– Як це – пішов? Ось так от узяв і просто пішов?
– Не зовсім, – похитав головою Стьопа. – Із кабаном пішов. Завантажив у причіп і поїхав. Довіз мене до міста і поїхав.
– Господи, яка ж я дурепа, – вдарила себе по лобі Марія. – Треба зателефонувати Миколі, – потягнулася вона за телефоном.
– Не потрібно, я щойно з ним попрощався. Він мене до будинку довіз. Завтра обіцяв зайти.
– Але ж ти телефон удома залишив! Звідки він знав, де тебе забирати?
– Сказав, що простежив за нами. Хотів переконатися, що все гаразд зі мною і з тобою.
– Так і сказав?
– Так. А ще сказав, що причепився до нас і вже навряд чи колись зможе відчепитися.