Не про таке життя я мріяла, – подумала Марина, оглядаючи своє теперішнє життя, але тут же себе зупинила – вона любить Олексія, і у них все буде добре, а це – тимчасово. Коли Марина вийшла заміж за Олексія, їй здавалося, що вона потрапила у зовсім інший світ. Село, старенька хатина, корови, городи – усе це було незвичним після міста, де вона виросла. Але вона щиро кохала свого чоловіка і вирішила – буде вчитися жити по-новому. Та одне її лякало найбільше – свекруха

– Не про таке життя я мріяла, – подумала Марина, оглядаючи своє теперішнє життя, але тут же себе зупинила – вона любить Олексія, і у них все буде добре, а це – тимчасово.
Коли Марина вийшла заміж за Олексія, їй здавалося, що вона потрапила у зовсім інший світ. Село, старенька хатина, корови, городи – усе це було незвичним після міста, де вона виросла. Але вона щиро кохала свого чоловіка і вирішила – буде вчитися жити по-новому. Та одне її лякало найбільше – свекруха.
Ганна Іванівна – жінка строга, мовчазна, з тих, що слів даремно не кажуть. У селі її поважали: була й акушеркою, і просто порадницею. Але для невістки вона здавалася холодною і непривітною.
– Не так капусту рубаєш, – казала вона з порога, коли Марина вперше готувала борщ. – Та й м’ясо не мила. У нашій хаті так не годиться.
Марина мовчала. Хотілося відповісти, мовляв, вона завжди так готувала. Але ковтала слова – не хотіла з перших днів непорозумінь.
– Нічого, – втішав її Олексій. – Мама така з усіма. Але добра. Просто життя її зробило твердою.
Та пройшли місяці, а стосунки не покращувались. Ганна все частіше бурчала, робила зауваження, мовчки перевіряла, як Марина складає білизну чи підмітає.
– І чого ти її боїшся? – одного вечора спитала Маринина подруга по телефону. – Ти ж не рабиня.
– Бо це мама мого чоловіка. І я не хочу, щоб між нами були такі напружені стосунки. Хоч одна з нас має зупинитися…
Минув рік. Марина народила донечку – маленьку Даринку. У лікарні її провідував лише Олексій. Свекруха, як не дивно, не прийшла.
– Мама на роботі зайнята, – пробурмотів він.
Марина зітхнула, але мовчала.
Та коли вони повернулися додому, у хаті вже парував курячий бульйон, було вимито підлогу і навколо пахло м’ятою.
– На перший час, – коротко сказала Ганна, подаючи миску.
– Щоб молоко не пропало.
І то була перша тепла дрібниця за весь час.
З маленькою Даринкою Марина почувалася трохи безпорадною. Пелюшки, безсонні ночі, газики, висипи… Вона була вдячна, коли свекруха брала дитину на руки й, не кажучи ні слова, заколисувала її.
– Ти знаєш, скільки немовлят я прийняла? – якось сказала свекруха, коли вночі дитина не могла заснути. – Але своя – то інше.
І в ту мить Марина вперше побачила в її очах не суворість, а тепло.
Далі було літо. Марина потроху вчилася: розрізняти бур’ян від моркви, не боятися курей, стерилізувати банки. І хоч Ганна рідко хвалила, була поруч. Тихо, уважно, навіть трохи по-материнськи.
Одного вечора, коли Марина сиділа в садку, Ганна сіла поряд. Після довгої паузи, промовила:
– Я сама свого часу була невісткою. І свекруха мені життя не давала. Казала, що я з бідної родини, з мене нічого не буде. А я мовчала. Думала, буду краще. Але, видно, щось у мені зламалось.
Марина мовчала, а Ганна продовжила:
– Не вмію я бути лагідною. Але я бачу, як ти стараєшся. І дякую тобі. За те, що не здаєшся.
Ці слова були як благословення.
Минали роки. Даринка пішла до школи. Ганна Іванівна захворіла і майже не виходила за межі двору. Тепер Марина варила їй чай, слідкувала за тиском, готувала улюблені страви.
– Мамо, ви ж казали, що вас нічого не бере! – жартувала вона.
– Старість бере, – зітхала свекруха.
– Але з такою невісткою, може, ще трохи поживу.
І вони вже сміялися разом.
На Різдво, коли за столом зібралася родина, Марина вперше взяла слово:
– Я хочу подякувати цій жінці, – сказала вона, поклавши руку на плече свекрухи. – Бо вона навчила мене бути сильною. Бо без неї я б не стала тією, ким є.
Ганна Іванівна витерла сльозу і лише прошепотіла:
– І ти – моя донька. Якби мій син знав, яку скарб привів у дім.
А якось восени, Марина посадила коло хати калину. Ганна подивилася здивовано:
– Навіщо?
– Щоб пам’ять лишилась. Про жіночу силу, терпіння і любов. Про нас із вами.
Ганна усміхнулась:
– І про те, що не все приходить одразу. А справжнє – з роками.
Між ними так і не було гучних обіймів чи сентиментальних розмов. Але вранці Марина перша несла чай у кімнату свекрухи, а та – залишала пиріжки під серветкою з підписом: «Маринці з любов’ю».
Бо справжня родина – то не слова. То щоденна тиша, у якій є тепло.
І визнання, що не всі мости будуються легко, але коли вони вже стоять – стають найнадійнішими.