Наталя вийшла з магазину з важкою сумкою продуктів. По дорозі їй зустрілася подруга Тетяна. – Привіт, Наталко, ти що важке носиш, а де твій Миколка? – ахнула подруга. – Привіт, та він по гриби з сусідом пішов, – сказала Наталя. – Не те що мій Олексій вилежується, – сказала Тетяна. – А пам’ятаєш моє весілля? Як ти ледь не віддала мені сережки. Як Віра намагалася завадити тобі зберегти їх? До речі, давно про неї нічого не чути. Не знаєш, де вона? – Ні, не знаю і знати не хочу! – раптом сказала Наталя. Тетяна застигла від здивування
Наталя виходила з магазину з важкою сумкою продуктів у руках.
Вона перекладала її з однієї руки в іншу.
Назустріч їй ішла Тетяна, її подруга дитинства.
Так все життя вони і дружать, так і живуть в одному селі.
– Привіт, Наталко, ти що це таке важке носиш, а де твій Миколка? – ахнула подруга.
– Привіт, та він по гриби з Івановичем пішов, – сказала Наталя. – Повів його сусід, каже білі пішли. Ну а Миколу мого ти знаєш, любить він по лісу поблукати.
– Та знаю вже! Тільки й дай десь на природу піти… Не те що мій Олексій вилежується на дивані, доки не зжену його. Ох і лінивий мій, і де були мої очі, коли заміж виходила за нього? А пам’ятаєш моє весілля? Як ти мало не віддала мені ці твої сережки з бірюзою. Ти їх у житті не знімаєш, – сміялася Тетяна.
– Та-а-к, мої сережки мені дорогі, подарунок мами. Рано вона пішла, шкода. Завдяки Миколі вони при мені залишилися, – казала Наталя.
– Як Віра не намагалася завадити тобі зберегти сережки, нічого в неї не вийшло. До речі, давно про неї нічого не чути. Не знаєш, де і як вона? – запитувала Тетяна. – Мені якось розповідав Іван, ну мій сусід, бачив її десь у місті брудну і неохайну з якоюсь компанією. Гульбанила…
– Ні, нічого не знаю про неї і знати не хочу! – раптом зупинила подругу Наталя.
Тетяна застигла від здивування.
– Гаразд піду додому, – сказала Наталя.
Вона підняла з землі сумку.
– Цукор вдома закінчився ось і тягну, одразу більше закупила.
Потім з Миколою з’їздимо і купимо одразу мішок. Не люблю я за кожним кілограмом у магазин бігати. Люблю щоб вдома в запасі і сіль і цукор завжди були, та й все інше.
– Я знаю тебе, ти завжди запаслива і господарська, – усміхнулася Тетяна.
Розійшлися вони в різні боки, у кожної свої справи й турботи.
Наталя дійшла до хвіртки і присіла на лавку, поставивши поряд сумку.
Вона посміхнулася сама собі, згадавши, як Тетяна з нею посперечалася на сережки з бірюзою. Подружці вони дуже подобалися, дівчата в селі заздрили, коли мати подарувала Наталці ці золоті сережки з камінчиками, що залишилися у спадок від бабусі.
Наталя з Тетяною жили по сусідству і завжди дружили, іноді й ночували одна в одної, але бували й сварки між ними.
Ображалися одна на одну і навіть кілька днів не розмовляли. А винна в їхніх сварках була третя подружка Віра, вона чомусь завжди прагнула посварити дівчаток.
Подорослішавши, такою вона й залишилася сварливою жінкою, доки не поїхала з якимось чоловіком у відрядженням в місто, та так ні слуху і ні духу про неї.
Коли Наталя прийшла у восьмому класі до школи в нових сережках із бірюзою, дівчата всі по черзі розглядали їх.
– Які гарні, золоті так, Наталко? – запитувала Віра із заздрістю. – Загубиш же ж, рано тобі мати дала їх.
– Чому це загублю? Вони на застібках, – пояснювала подружка.
– Наталко, як вони пасують тобі, прямо до очей твоїх, гарні такі, – похвалила сережки Таня. – От мені б такі, але в моєї мами немає, а купити, це ж скільки вони коштують? Ні не купить вона мені, нас і так четверо у сім’ї. Ось коли вивчуся і зароблю, тоді, так! – сказала подружка.
Таня була гарненькою дівчинкою з модною стрижкою, доброю і стрункою, а Наталя відрізнялася – трохи повненька була.
Подорослішавши, вона соромилася своєї фігури.
Але Наталя все ж була гарна.
– Наталко, ну що ти така скромна, ти гарна, ну трохи повненька, тобі від цього зовсім не гірше! – постійно заспокоювала її Таня.
Зате Віра, навпаки, казала, що вона повна, сама вона теж була стрункою. Вона спеціально засмучувала подружку.
Подруги закінчили школу, Наталя навчалася в медичному, а Таня на швачку. Віра ж нікуди не вступила, ледве закінчила школу і працювала у селі на фермі.
Дівчата вивчилися і залишилися в селі. Наталя вже працювала медсестрою у сільському медпункті, а Тетяна на фабриці в місті.
Швачка з неї вийшла чудова і односельці несли їй дещо підшити, перешити, полагодити і платили їй потроху, а якщо грошей не було, могли принести молока чи яєць, ну що в кого що було.
– Ну, що ви тягнете мені свої продукти, – виказувала вона жінкам. – Я б і так допомогла вам.
– Що ти, Тетяно, ти нам допомагаєш, не відмовляєш, ти ж свій час витрачаєш, – казали вони.
Тетяні подобалося шити, вона виписувала журнали з викрійками і шила гарні речі собі та подрузі, якщо та зверталася до неї.
Першою заміж зібралася Тетяна. Вона приховувала свого нареченого Олексія, переживала пліток, намовлянь, переживала, що наврочать, бо в селі дуже забобонні люди.
Подруги звичайно знали, що в неї є хлопець із сусіднього села, але хто він, гадки не мали. І навіть подруги їй спочатку не повірили, коли Таня повідомила про своє рішення вийти заміж і запросила їх на весілля.
– Дівчата, все я заміж виходжу за мого Олексія, тож запрошую вас на весілля.
– Ой, Тетянко, ти, мабуть, жартуєш? – розсміялася Віра, яка не знала проблем з хлопцями, змінювала їх часто.
– Хіба такими речами жартують? Я дуже серйозно. Через тиждень весілля, щоб обидві були. Наталко, шкода, що в тебе немає хлопця, – співчутливо сказала Таня. – Всі переважно парами будуть. Дружкою моя сестра буде, а у Олексія – його брат.
– Це в мене немає хлопця? – роблено розгнівалася Наталка. – Та якщо хочете знати, є в мене хлопець із сусіднього села, отак! А не знайомила вас із ним, ну тому що не хотіла раніше аніж треба… От зробить мені пропозицію, тоді й скажу вам.
Наталя сама собі здивувалася:
– Навіщо я брешу? Адже я не маю нікого.
Віра одразу сказала:
– Не бреши, кому ти потрібна? Ось у мене є хлопець, а в тебе немає нікого!
Таня строго подивилася на Вєрку:
– Ну що ти така зла! Наталка красива і хлопцям такі дівчата подобаються, – намагалася заступитися подруга. – Значить так, Наталко, давай посперечаємося – якщо прийдеш на весілля до мене з хлопцем, тоді добре, ну а якщо прийдеш одна, тоді віддаси мені свої сережки!
Дуже вже вони мені подобаються…
Наталка кивнула, навіть забувши спитати, а що сама отримає, якщо Таня програє.
Хоча їй було не до цього. Як вона віддасть подарунок матері?
– Краще я на весілля не піду, аніж віддам їй сережки, – думала вона.
За день до весілля, Наталя пішла на річку покупатися, стояла спека, вирушила одна, бо Тані не до неї було, у неї підготовка до весілля.
А Віру вона ніколи не запрошувала на річку, щоб не чути від неї її смішків.
Розстеливши покривало, вона викупалася і вже лежала з книжкою в руці. Раптом почувся чоловічий голос:
– Дівчино, а можна скласти вам компанію?
Вона підвела очі і побачила, що над нею височів симпатичний хлопець, смаглявий і чорноокий. Він усміхався і чекав на відповідь.
– А що, хіба навколо мало місця? Майже нікого немає, багато місця, – відповіла вона серйозно.
– Ви маєте рацію, місця багато, але мені хочеться поспілкуватися з вами. Ви не пошкодуєте, дівчино, я цілком приємний співрозмовник, – все так само з усмішкою наполягав той.
– Он як, ну, принаймні, чесно. Ну гаразд, вмощуйся, мені не шкода.
– А давайте познайомимося, мене Микола звуть, а вас?
– А я – Наталя. А ви не місцевий, щось я тут вас не зустрічала?
– Точно. Я тут буквально на кілька днів. Мене тітка Валя запросила. Пічку їй потрібно перекласти Ось сьогодні почав, завтра закінчу і назад до себе в Іванівку, чули є таке село.
– Звісно чула. Значить майстер ви по пічках?
– Ні, просто я «рукастий», так про мене говорять, можу багато чого робити, а взагалі я будівельник. А давай на «ти», – запропонував Микола, і Наталка кивнула на знак згоди.
Вони розмовляли, Микола справді виявився цікавим співрозмовником, багато чого знав. Розмовляли про фільми, а ще він розповідав, що любить передачі про тваринок і природу і теж любить читати книги.
І тут раптом у Наталі виникла думка:
– Миколо, а ти не хотів би розважитися післязавтра? Ах, ти ж завтра закінчуєш роботу і їдеш, – якось сумно промовила вона.
Микола насторожився:
– Розважитись, це як?
– Зараз все поясню. Тут така справа… Ти просто зрозумій мене правильно. Мене подруга запросила на весілля, але ми чомусь посперечалися.
У мене немає хлопця, не зустрічаюся ні з ким, якось не маю я кавалера.
Я сама раптом взяла й сказала, що маю хлопця і прийду на весілля не одна.
І якщо цього не станеться, то я програю свої улюблені сережки, ось ці, вони ще від моєї мами, – вона торкнулася сережок з бірюзовими камінчиками.
– А мені їх дуже шкода, я вже пошкодувала, що вплуталася в цю авантюру. Навіть подумала, що не піду на весілля.
– Гарні сережки, і дуже пасують до твоїх очей, – посміхаючись, сказав Микола. – Я взагалі обіцяв батькам, що приїду завтра, але заради твоїх сережок я готовий допомогти.
– Дякую, Микольцю, – взяла вона хлопця за руку, а по його шкірі раптом пробігли мурашки, хоча дівчина нічого не помітила. – А ти з батьками живеш?
– Так, але якщо одружуся, то одразу почну будувати свій будинок, хочу жити зі своєю дружиною і двома дітьми у своєму будинку.
– Нічого собі, навіть уже про дітей продумав усе, – засміялася Наталка.
– Ну так. Я так планую.
Наталя прийшла на весілля ошатна і гарна. А найголовніше – під руку з Миколою.
А він ішов гордо і посміхався, йому дуже подобалася Наталка.
Таня радісно посміхалася, побачивши подругу не одну. Тут же до них підскочила Віра і простягла Миколі руку:
– Ну давай знайомитись, красеню. Віра мене звуть. Де це тебе Наталка відхопила? Щось не зустрічала я тебе в наших краях? Мабуть відряджений. Ну добре познайомимося ближче, якщо ти, згодний, – фліртувала відчайдушно вона.
Микола сторопів, він взагалі не любив таких нахабних дівчат, які поводилися зухвало і розв’язно. Але зібравсяі просто відповів:
– Микола, – і одразу відвернувся від Віри, даючи зрозуміти, що розмова закінчена.
– Подумаєш Микола, та бачили і не таких… – вона відійшла від них.
– Не зважай Миколо, – тихо сказала Наталка.
– Та я й не зважаю, просто не люблю таких…
Таня підійшла з Олексієм, подруги познайомили своїх чоловіків.
– Микольцю, а ти випадково не з Іванівки? – спитав Олексій.
– Так, звідти. А я ніби теж десь тебе бачив.
– У мене в Іванівці брат старший живе, три роки як одружився, Борис його звуть.
– Ага, а дружина його Катя, це моя однокласниця.
– Земляки значить, – обінявшись, сміялися чоловіки.
Весілля пройшло весело, але Наталя з Миколою пішли раніше і гуляли всю ніч безперервно.
А потім усі дружно гуляли у них на весіллі.
Микола, як і обіцяв, збудував новий будинок поряд із батьківським будинком Наталі. Мати її була дуже слаба, і дочка не могла поїхати жити в Іванівку.
Тому так і вирішили на сімейній раді, що збудує Микола будинок поряд.
Отак і живуть вони, виховали двох дітей, а сережки з бірюзовими камінцями Наталя досі так і носить…
КІНЕЦЬ.