Марина гуляла зі своїм колегою іноземцем. Вона зголосилася показати йому місто. – Що, молодого собі завела?! – раптом почула Марина знайомий голос. Жінка обернулася – так і є! Її колишній чоловік Микола, стояв біля неї… Микола уважно оглянув Марину. – У мужиків на утриманні тепер? – запитав він. – Випросила, бачу, й одяг, і на золото напрацювала. Ох і жінку ж я мав! – А я бачу, ти зовсім не змінився, – відповіла Марина. – Хоча, ні, ти став ще єхиднішим і жадібнішим. Вона розвернулася на високих підборах і відійшла. Микола глянув, що вона зробила далі, і очі витріщив від здивування
– Ти подивися, яка діловита стала, на всі боки не дивиться, рідних людей не помічає, – Марина почула за спиною знайомий, але неприємний голос.
Вона обернулася – так і є! Микола, її колишній чоловік, стояв за метр від неї та її супутника.
Обличчя в нього було здивованим, зі злою усмішкою на губах. Ну ось як треба було так примудритися, у великому місті та ще й у таку погоду зустріти колишнього чоловіка?
– Вибачте, Майкле, я на хвилинку, – англійською сказала вона своєму супутнику – молодому привабливому іноземцю.
– А з якого часу ти мені рідною людиною став? – тепер настала її черга посміхатися, звертаючись до колишнього чоловіка. – Нудна вчителька тебе навіть у ролі дружини не влаштовувала, а тепер раптом близькою стала?
…Марина з Миколою прожили у шлюбі майже двадцять років. Марина викладала у школі англійську. Зарплата була скромною, якщо вона не брала зайві години. Микола ж до сорока років піднявся до посади головного інженера. Але Марина ніколи не знала скільки він отримує. То було табу.
Микола видавав їй гроші на комунальні витрати.
– Хоча це твоя квартира, могла б і сама за неї платити, – починав він часто свою пісню.
На що Марині доводилося казати:
– Якщо це моя квартира і я мушу за неї платити сама, то ти мені орендну плату видавай щомісяця, за проживання.
Це ненадовго стримувало його діловитість.
За двадцять років чоловік не купив дружині ані одягу, ані прикрас.
– Ти що до своєї школи в цьому своєму пуховику не дійдеш? Перед ким там красуватися, перед фізруком? А чим тобі сережки не подобаються? Цілком хороші, – так він говорив про просту біжутерію, яку вона купувала іноді сама собі.
Зате на свої хобі він не скупився. Одне членство в тенісному клубі влітало в копійчину, не кажучи вже про приладдя.
– Микольцю, навіщо тобі третя сумка? – бралася за голову Марина, бачачи, як чоловік роздивляється, щойно куплену нову торбинку.
– Жінко, що б ти розуміла? Це престиж, імідж, інвестиції, зрештою, – погладжуючи нові придбання, загадково посміхався Микола.
Напевно, якби вони продали все спортивне приладдя чоловіка, то можна було б купити машину і невелику квартиру дружині.
– Маринко, як ти живеш із таким скнарою? – дивувалася подруга Світлана. – Він, окрім себе, нікого не любить. Ти подивися – у нього одна ракетка коштує три твої зарплати. При цьому він звичайний мужик, а не якийсь там англійський лорд… – фиркала подруга. – І де він знаходить ці тенісні клуби, мені цікаво… У наших краях.
– Світлано, ну як я можу претендувати на його гроші? – Марина щиро думала, що чоловік вільний витрачати свою зарплату на власний розсуд.
– Марино, ти що? У вас є родина! У вас все має бути спільним! Я не впізнаю своєї подруги! Що з тобою трапилося? – Світлана хапалася за голову.
Марина тільки знизувала плечима, вона не знала, як можна жити по-іншому.
– Ти можеш у нього хоч би на кишенькові витрати попросити? – обурювалася подруга.
– Я не знаю, просити якось незручно.
Але попросити таки довелося. У школі був ювілей у завучки, і та запросила колег у кафе. Так як робочий одяг не зовсім підходив до таких заходів, то Марині потрібно було терміново оновити гардероб.
– Микольцю, мені потрібна нова сукня, – сказала якось увечері Марина, бачачи добродушний настрій чоловіка.
За майже двадцять років спільного життя вона добре його вивчила.
– У нашої Тетяни ювілей – шістдесят років. У кафе нас усіх покликала.
– Так? – здивувався Микола. – А що, в старій сукні тебе не пустять?
– Микольцю, всі мої старі сукні не годяться на свята, – Марина вже зрозуміла, що нічого не доб’ється.
– Господи, нудні вчительки зберуться гульбанити у старої, яка вже майже на пенсії, і їй, бачте, потрібна для цього нова сукня! Нема в мене грошей, я дві ракетки купив. Професійні.
Побачивши здивування на обличчі дружини, Микола розізлився:
– Що ти так дивишся на мене? Маю право! Я не для того працюю, щоб відмовляти собі у всьому!
– Миколо, ти це серйозно? – Марина була вражена заявою чоловіка. – А продукти хто купує? Мило, порошок, та той самий папір туалетний!
Марину понесло. Вона не могла повірити, що не заслужила якоїсь нещасної нової сукні за двадцять років. Весь її гардероб вони купили на її невелику зарплату і не оновлювали вже довгий час.
– Ти що, мені зараз висуваєш претензії?! – Микола не звик, що дружина йому суперечить.
– Ще й як я висуваю! – Марина була сама не своя від образи та несправедливості. – Мені скоро сорок п’ять, а я, як школярка, ношу копійчані сережки. Соромно зізнатися, що це звичайна дешева біжутерія! У мене учениці одягаються краще. А з мого телефону сміються навіть першокласники!
– Знаєш, що, поживи одна! – раптом заявив Микола, підводячись з-за столу. – Може, тоді до тебе дійде, як багато я для тебе роблю, невдячна!
Він зібрав свої речі, більшість із яких – приладдя для тенісу, і кинув їй ключі від квартири.
– Ось сама плати за квартиру! Все сама, якщо ти така недалекоглядна. Ще прийдеш до мене, коли зовсім не матимеш за що жити. А я ще подумаю, чи повернутися до тебе…
Він гримнув дверима. А Марина залишилася стояти, не вірячи своїм вухам і очам. Три дні вона проплакала, не розуміючи, як жити далі, поки до неї не прийшла Світлана.
– Маринко, я думала, ти радітимеш, стрибатимеш від щастя, що позбулася цього скнару, а ти?! – подруга налила по келиху ігристого.
– Світланко, я так хотіла відпочити, повеселитися на ювілеї. Адже я сто років уже ніде не була! – сказала Марина.
– А хто тобі не дає? – Світлана була вкрай здивована. – Збирайся і йди! Тобі навіть відпрошуватись не треба тепер!
– Ти наче не розумієш? У мене від зарплати вже не лишилося нічого. А треба сукню купити, туфлі. І на подарунок скинутися. Квіти ще.
– Марино, ти мене дивуєш, їй-богу! – Світлана доторкнулася до чола подруги, ніби перевіряючи чи нема температури. – А я в тебе нащо? Дам я тобі грошей, навіть з тобою по сукню сходжу. Віддаси, коли зможеш!
І взагалі, Маринко, ти ж розумниця! Що ти засіла на одному місці? Є ж купа способів заробляти!
– І що ти пропонуєш мені робити? Блогеркою стати на старості років? – посміхнулася Марина.
– Ну, наприклад, можна навчати онлайн іноземців. Можна, навпаки, наших англійській вчити.
– Репетитором, чи що йти? – знову посміхнулася Марина.
– А чому ні? Тут стільки можливостей! А в тебе такий стаж! Я навіть тобі перших клієнтів допоможу знайти. От побачиш – твій Микола ще жалкуватиме, що пішов.
Світлана дотримала слова – знайшла перших клієнтів Марині. Марина займалася з ними, поки вони не стали впевнено розуміти та розмовляти. Зі школи вона не пішла: деякі учні, яким англійська потрібна була далі, прийшли до неї на репетиторство.
І справа пішла! За два роки такого викладання Марина зробила ремонт у квартирі, змінила гардероб, купила собі машину, про яку мріяла.
Того дня вона показувала місто гостю з Британії, який приїхав на якусь конференцію.
Офіційна частина закінчилася, а часу залишалося ще багато.
Хтось із знайомих перекладачів запропонував екскурсію, згадавши про Марину. Вислухавши прохання англійця, Марина погодилася з ним погуляти.
І треба ж було зустрітися з колишнім чоловіком?!
– Що, молодого собі завела? – Микола оглянув Марину знизу вгору. – У мужиків на утриманні тепер? Випросила, таки, одяг? І на золото, дивлюся, напрацювала. Ох і жінку ж я мав!
– А я так подивлюся, ти зовсім не змінився, – відповіла Марина. – Хоча, ні, ти став ще єхиднішим і жадібнішим. І, знаєш, порівняно з цим «молодим» ти взагалі ніякий. А одяг – це так, дрібниці, як і золото. Потішила свої амбіції. Дякувати Богу, ти вчасно від мене пішов. Інакше я так і жила б світу не бачачи. Напевно, я маю подякувати тобі за свою свободу і добробут, але, вибач, не хочеться!
Вона розвернулася на високих підборах і відійшла до свого супутника.
– Марино Іванівно! – до Марини й Майкла біг якийсь молодик. – Там ще один професор хоче піти на екскурсію. Не відмовите! Майкл йому зателефонував, і дуже захоплювався вашим знанням мови і міста. І той тепер хоче тільки до вас.
– Добре, – засміялася Марина і звернулася до Майкла: – Майкле, коли ви встигли розхвалити мене вашому професору?
– Ой, поки ви спілкувалися з цим неприємним чоловіком! – засміявся англієць, кивнувши на Миколу. – Як це у вас називається – сарафанне радіо?
– Сарафанне, Майкле, сарафанне! – Марина, сміючись, взяла Майкла під руку, і, не дивлячись на колишнього чоловіка, пішла з ним за хлопцем до машини.
Вона не бачила, як Микола округлив очі від здивування, а потім спохмурнів від заздрощів, досади й злості, коли побачив, що Марині відчиняють двері шикарного автомобіля і запрошують сідати, як королеву, притримуючи двері…
КІНЕЦЬ.