Мамо, ну куди ти зібралася? Ти ж його зовсім не знаєш – посміхнулася Олена. – Ну чому ж. Ми в санаторії з ним годинами гуляли, розмовляли – відповіла Маргарита. – А раптом він тобі бреше – не вгамовувалася дочка. – Дочко, він просто запросив мене в гості до себе в село

Мамо, ну куди ти зібралася? Ти ж його зовсім не знаєш – посміхнулася Олена. – Ну чому ж. Ми в санаторії з ним годинами гуляли, розмовляли – відповіла Маргарита. – А раптом він тобі бреше – не вгамовувалася дочка. – Дочко, він просто запросив мене в гості до себе в село

– Мамо, ну куди ти зібралася? Ти ж його не знаєш зовсім.

– Ну чому ж. Ми в санаторії з ним годинами гуляли, розмовляли. Він цікавий співрозмовник і людина порядна. Навіть пише книгу. – Маргарита чепурилася перед дзеркалом.

– Мемуари? – посміхнулася Олена.

– Чому відразу мемуари. Він не старезний дід. Всього на чотири роки старший за мене. Ні, чи історичний, чи пригодницький роман. Обіцяв дати почитати.

– А раптом він аферист? – не вгамовувалася дочка. – Прикидається порядним письменником, а насправді у нього дружина і дорослі дочки, яких він хоче забезпечити житлом. Війде до тебе в довіру, наобіцяє небо в алмазах, прийде до нас жити, ти пропишеш його, і…

– У тебе бурхлива фантазія, – Маргарита обірвала дочку. – Досить. Він просто запросив мене в гості. У нього є квартира в місті і діти його забезпечені. Син живе в Америці …

– Мама, вибач. Я просто не хочу, щоб ти cтpaждaлa. Розчарування в твоєму віці небезпечні. Ти потрібна нам з Сергієм. – Олена підійшла і обняла маму. – Тільки звони, будь ласка, щоб я не хвилювалася. Тобі корисно змінити обстановку, а то весь час з Сергієм проводиш, ніде не буваєш. Taблeтки не забудь від тиcкy. Там, напевно, ні лiкapiв немає, ні лiкapні. – Олена зазирнула в дзеркало через плече матері.

– Взяла. Не хвилюйся. У селі немає лiкapнi. Нічого зі мною за два дні не трапиться. Що ти так дивишся на мене? – Маргарита посміхнулася відображенню дочки в дзеркалі.

– Ти гарна. Я тебе дуже люблю. Ти як познайомилася з цим Іваном, так розквітла. – Олена розімкнула руки. – Він заїде за тобою? Хочу його побачити.

– Ми зустрінемося на вулиці. Досить допитувати мене. Приїду, все розповім. Може, наступного разу Сергійка з собою візьму. – Маргарита помітила, як Олена відкрила рот, збираючись щось сказати. – Правильно, не буду загадувати. Ви тут не сумуйте без мене.

Вона взяла спортивну сумку з усім необхідним і вийшла з квартири. Сумка виявилася відчутно важкою. «І навіщо стільки всього на два дні набрала? – запізніло картала себе Маргарита. – Вирішила покрасуватися перед чоловіком? Зовсім здypiла на старості років ». Вона дійшла до перехрестя і побачила Івана, який чекав її біля машини. Він теж помітив Маргариту і пішов назустріч, посміхаючись.

– А я вже почав хвилюватися. Думав, передумала. – Він узяв у Маргарити сумку.

– Хіба я запізнилася? – Здивувалася Маргарита.

– Ні. Це я так. Хвилювався. – Вони підійшли до синього «Форду», Іван поклав в багажник сумку, відкрив дверцята з боку пасажирського сидіння. – Прошу.

Всю дорогу він розповідав, як красиво в селі.

– Взагалі, це скоріше дачне селище. Сільських там практично не залишилося. Нові господарі відбудували будинки заново, огородили залізними парканами. Взимку там ніхто не живе. Сама побачиш, ще їхати не захочеш. – Іван посміхнувся, швидко глянувши на Маргариту.

Будинок їй дійсно сподобався. Пофарбований в жовтий колір, з білими різьбленими лиштвами, як в мереживах, він виділявся яскравою плямою серед інших будинків і дерев. Зсередини оброблений дерев’яними панелями. Невелика грубка з червоної цегли, зручні м’які меблі, над прямокутним великим столом висить червоний абажур. На вікнах веселі фіранки у квіточки. Маргарита представила, як вечорами сім’я збирається за столом. Зазвичай в село звозять все зайве, щоб позбавити міську квартиру від старого мотлоху. Тут було просторо, просто і облаштовано зі смаком.

– Ну як? – Іван стояв трохи позаду і спостерігав, як Маргарита з інтересом оглядає будинок.

– Це ти все своїми руками зробив? – здивувався вона.

Іван поставив на лавку біля грубки її сумку.

– Так. Дружина вважала марною тратою часу і грошей облаштовувати все тут. Будинок дістався мені від батьків. А квітами, фіранками – дочка займалася, коли приїжджала сюди на літо разом зі мною. Я квіти на зиму в місто забираю. Ну що ж ми стоїмо? – Спохватився він. – Я піду на стіл накривати, а ти переодягайся, якщо хочеш. Подивися город або на річку сходи. Вона в тій стороні, за останньою хатою. – Іван махнув рукою.

– Ну ні. Я допоможу тобі, а потім ми разом прогуляємося до річки. – Маргарита сказала що не терпить заперечень.

Вона насолоджувалася тишею і затишком будинку.

– Тут справді чарівно. Я б ніколи не продала будинок в селі. І ніякого півдня не треба. А для дітей тут просто роздолля. – Говорила вона, коли вони гуляли по березі річки.

– Не всі хочуть працювати на землі, звикли до благ цивілізації, а тут туалет, вибач за подробиці, на вулиці. Вибирають відпустку за кордоном. – Іван помахував гілочкою в такт крокам.

– Син далеко, з матір’ю. Сюди не приїжджає. У дочки своя дача є. А внуки тільки комп’ютерами цікавляться. А ти приїжджай частіше, разом з донькою та онуком. – Іван з надією зазирнув в обличчя Маргариті, але та зробила вигляд, що задумалася, не чула. Спати Маргариту господар поклав на ліжко в спальні, а сам пішов у іншу кімнату, щоб не бентежити гостю.

Маргарита довго не могла заснути від дзвінкої тиші. А коли прокинулася, Іван пішов на риболовлю, залишивши їй записку. Маргарита замісила тісто для пирогів, і поки воно піднімалося, сиділа на лавочці в городі в легкому квітчастому сарафані.

Колись у неї теж була бабуся. Маргарита приїжджала до неї в село щороку на літні канікули. Вона й забула, як це здорово – приїхати в село. Чоловік продав будинок. Гроші непомітно розійшлися, а потім і чоловік зник – пішов до молодої. Просився назад через півроку, але вона не пробачила.

У будинку була плита, газ подавався з балона на вулиці. Маргарита зайнялася пирогами, наспівуючи простенький мотив. Почула як грюкнули двері, запитала:

– Іван, це ти?

Але відповіді не послідувало. Маргарита озирнулася і завмерла. Посеред кімнати стояла яскрава жінка, її ровесниця, тільки шикарно одягнена і доглянута. Біла простора сорочка спереду була недбало заправлена ​​за пояс вільних кремових брюк. Вона виглядала недоречно тут, немов жар-птиця помилково залетіла.

– Ви хто? До Івана? Він на риболовлю пішов. – Під пильним поглядом гості Маргарита відчувала себе незатишно, немов самозванка влізла в чужу хату і господарює.

– Я дружина Івана Борисовича. А ви хатняробітниця? – Питання пролунало так зневажливо, що Маргарита зніяковіла.

“Дружина? Значить, ні в якій вона не в Америці. Набрехав. Права була дочка », – Маргарита м’яла в руках рушник.

– Я образила вас? Просто ви возитеся з пирогами, ось я і вирішила. – Жінка озирнулась по сторонам.

– Я нічого не чіпала тут. У духовці пироги … – Маргарита хотіла сказати, що коли вони будуть готові, їх потрібно змастити маслом, але передумала. Пройшла повз гості, взяла спортивну сумку і покидали в неї свої речі.

– Івану передати що-небудь? – Слова жінки нагнали Маргариту вже біля дверей.

Вона не обернулася і майже бігом вилетіла з дому.

«Боже, як соромно. Як в поганій мелодрамі: він, вона і дружина повернулася невчасно. Завіса опускається. Виїхати швидше звідси. Ду*на, повірила. За що? Сором який ». Всю дорогу в автобусі Маргарита намагалася не розплакатися. Не від того, що Іван виявився звичайним шaxpaєм, а від всієї цієї безглуздої ситуації, в яку вона виявилася втягнута. «Стояла, як дитина, яка зробила шкоду, перед дружиною. Вуха розвісила, повелася на бpexні. Дружина в Америці живе … Придумав би більш підходящу бpexню ».

Відчинила двері в свою квартиру і почула, як дочка з Сергієм сперечаються на кухні. «Знову не хоче їсти кашу», – зрозуміла Маргарита. Дочка вийшла в коридор.

– Мама? Ти чого так рано? Увечері ж хотіла приїхати. Що трапилося? – занепокоїлася вона, побачивши сумне обличчя матері.

– Давай потім поговоримо. – Маргарита зайшла у ванну, включила воду і дала волю сльозам.

– Бабуся! – радісно вигукнув Сергій, коли Маргарита, наплакавшись і вмиваючись, зайшла в кухню.

Він підбіг до неї і обійняв. «Як же добре вдома. Тут все моє. Мої рідні і кохані поруч. Ніхто мені не потрібен, крім них », – думала Маргарита і гладила онука по голові. Знову на очі набігли сльози.

– Мамо, може, це і добре, що відразу все дізналася. – Дочка накрила руку Маргарити своєю маленькою долонею.

Вони сиділи в кухні, коли Сергійко заснув, і розмовляли. Маргариті навіть згадувати було соромно.

– Напевно, ти права. Я прийняла бажане за дійсність. Вирішила, що більше не буду зустрічатися з Іваном, що не відповім на дзвінки.

Але Іван і не дзвонив. Поступово хвилювання вляглося. Маргарита намагалася не згадувати зустріч з його дружиною.

Через тиждень вони поверталися з Сергієм з дитячого садка. У свого під’їзду Маргарита побачила Івана і зупинилася.

– Бабусю, ти чого? – Сергію смикнув її за руку і підняв до неї здивоване обличчя.

– Нічого. Підемо. – Маргарита міцніше стиснула ручку Сергія, немов він був її соломинкою і захистом.

Як не уникай зустрічі, а поговорити доведеться.

– Привіт. Я прийшов, щоб все пояснити. – Іван помітно нервував.

– Не треба нічого пояснювати. – Маргарита вже не дивився на Івана.

– Я не брехав. Колишня дружина, – Іван зробив наголос на слові колишня, – жила в Америці. Її кинув залицяльник. Знайшов собі молодшу. Ось вона і повернулася на батьківщину. А тут ти. Вона і розіграла цей спектакль, щоб навколо всім теж стало погано. Вже такий характер. Це чисто жіноча пoмcтa і ревнощі. Більше нічого. Вона попросилася пожити в квартирі, поки підшукує собі житло. Приїхала з грошима. Так що я її бачив тільки тоді і сьогодні, коли забирав ключі від квартири.

Вона мати моїх дітей. Не міг же я відмовити їй. Ти перша перестала б мене поважати. Вона купила собі квартиру і з’їхала від мене. Мені не потрібно було залишати тебе одну. Вибач. Запросив у гості, а сам пішов. А пироги дуже смачні. А це твій онук? Як вас звуть, молода людина? – Іван простягнув руку Сергію.

– Сергію, – відповів хлопчик і вклав свою ручку в широку долоню Івана.

– А я Іван. Ти коли-небудь ходив на риболовлю?

– Ні-і.

– Коли бабуся простить мене, приїдеш з нею до мене в село, і ми підемо на риболовлю.

Сергій із захопленням дивився на Івана, а той не зводив очей з Маргарити.

Через рік вони втрьох все літо провели в селі.

КІНЕЦЬ.