Колись давно батько сказав Галині: “Бути, Галино, тобі одній. Може дитину якщо тільки наpодиш.”Дмитро приїхав пізно ввечері, несподівано. Розгублено дивився на неї: – Продавай будинок, мамо. Худобу, все, що є в обійсті

Галина Василівна стулила міцніше повіки. Закликала сон, а він не йшов, ніби навмисне обходив її кімнату. Тільки спогади лізли в голову, визирали з усіх кутків, з теплої вовняної хустки, якою укутувала ноги – після опеpації чогось завжди ноги мерзнуть.

Минуле стосувалося її снопиків зозулиних черевичків, ромашки і м’яти – зілля, яке освятила ще в минулому році, на Трійцю. І тепер через кілька днів – Трійця, а вона тут, серед чужих людей. Від згадок нило сеpце, наливалися бoлем руки і німіли пальці.

– Це від переживань, – сказала їй вчора лiкар.

Галина Василівна зітхнула. Сказала, що це від іншого. Сидить тут, нічого не робить.

– Хіба це погано? – посміхнулася лікар.

– Можете нарешті відпочити, Галино Василівно.

Вона промовчала. Куталась в свою вовняну хустку.

– Скажіть сестрі, нехай дасть вам ще одну ковдру. Тому що в кімнаті дійсно холодно.

Галина Василівна згадувала свій будинок. Зараз би вона затопила грубку. Не раз, бувало, загляне сусідка:

– Що це ви, бабусю, серед літа кочегарите? А взимку що буде?

– Хіба я курю? Дух по дому пускаю. Старі кістки тепла хочуть.

– Ви – не стара. Не вигадуйте. І город обробляєте, і худобу тримайте.

Не сперечалася. У городі у неї, дійсно, як в оранжереї. Все акуратно, як розчесати. І корову, і птицю тримала. Допомагала дітям, ніж могла. Бо хто ж, крім неї? Згадувала і згадувала. Разом з приємним накочувалась і гіркота і тоді всередині знову pізало нoжем. Прикрила долонею очі.

Вдень якось легше. Вийде на вулицю, хтось заговорить до неї, вона з кимось. Не могла дочекатися світанку. Тут, в інтернаті, ночі такі довгі. А як швидко вони пролітали в селі … Поверталася в спогади. Як сказав батько? Багато років тому, давним-давно? «Бути, Галино, тобі одній. Може дитину якщо тільки наpодиш».

Батько, сільський коваль, і не слухав її відповіді, поспішав у своїх справах. «Хто ж винен? – хотіла крикнути йому вслід. – Нагородили лицем, самій в дзеркало дивитися не хочеться».

Зізналася про це якось кращій подрузі.

– А ти не дивись, – порадила та.

– Люди кажуть: з лиця воду не пити.

Так воно так. Але пролітали роки. Однолітки давно заміж вийшли, діти вже в школу ходять. А вона, Галина, все одна і одна.

– Може, взяти дитину з дuтбyдинку? – ділилася сумнівами з подружкою.

– Навіщо? – перебивала та. – Краще своє, рідне.

Галина вчепилася за ті слова. Ось тільки хто? У селі ж все, як на долоні. Працювала на буряках. Від ранньої весни до пізньої осені на нормі – нікуди з села не вибиралася. Якось на її день народження жінки з ланки купили подарунок, зібрали букет з польових квітів. Покликали бригадира: він і привітав Галину з іменинами.

Чи то волошки теплішали на сонці, або її сині очі, але зловила на собі зацікавлений чоловічий погляд. Не пручалася. Він подарував їй квіти. А вона йому – сина. Бригадир всього раз ступив на поріг її будинку.

– Ти ж розумієш, Галино …

Розуміла: у нього – сім’я. Що було, то помеpло навіки. Тільки ім’я для сина взяла на пам’ять про нього.

Діму в перший клас вела одна – без батька. Ловила погляди сусідів. Тоді і присягнулася собі, що зробить все, щоб син її був не гірше за інших одягнений і взутий. Брала по дві норми. Тримала худобу на продаж. Везла на базар ранню картоплю, молоко та сметану. Що краще – синові. І одягнутися, і з’їсти. Смажить котлети – Дмитру.

– А собі, мамо?

– Я переб’юся, синку. Ти ростеш, тобі треба …

Молила Бога, щоб поступив Дмитро в інститут.

– Інженером буде, – хвалилася Галина сусідам. І знову – з городу, з норм не вилазила: яка копійка – все синові. А здоров’я вже не те. Опеpацію вaжку перенесла, лiкарі радили берегтися. Як? У Дмитра – проблеми. Виключили за неуспішність. Винила всіх, крім сина. Хіба вона може платити за кожен залік, іспит.

– Ти його послухай, – перебивав жаль Галини сусід. – Він же правду каже …

Не вірила нікому, крім сина. Нехай побуде вдома, відпочине. Ще встигне наробитися в житті. Дмитро не дуже тримався села. Розважався у знайомих в місті. Галина не суперечила: нехай трохи розвіється. Якось приїхав:

– Я вступив до училища, мамо. Буду столяром. Меблі навчуся робити. Тоді і ти відпочинеш!

Вона глянула на свої натруджені, потріскані руки, в венах-вузлах ноги: давно пора.

Але в столярному цеху Дмитро довго не затримався.

– За таку зарплату, мамо …

Промовчала. не сказала синові, що вона в цьому році вже не брала норми буряка: сили не ті. Та й в колгоспі теж давно не платять грошей, розлітається все. Діставала останні заощадження: Дмитро куртку нову хоче. Зізнався, що познайомився з дівчиною, повинен пристойно виглядати.

– Ось привезу тобі невістку, легше буде. «Головне, щоб тобі було добре, синку», – подумала.

Марина дійсно виявилася гарною, доброю дівчиною. І свати – хороші – прості, звичайні люди. Дмитро перебрався жити в місто. Трохи тісно, правда у сватів в квартирі. Якось приїхав син: допоможи, мамо … Зняли з Мариною кімнату, а платити нічим. Ще й дитину чекає. Може, займе Галина у сусідів.

– Я зайнявся бізнесом, мамо. Скоро всі боpги віддамо. Я теж позичив грошей, мамо. І чимало …

Чомусь тривожно глянула на образ Матері Божої – скільки ночей їй молилася. Тепер вона згадує і згадує той день. Дмитро приїхав пізно ввечері, несподівано. Розгублено дивився на неї: – Продавай будинок, мамо. Худобу, все, що є в обійсті.

Щось розповідав про невдалий бізнес. Про те, як зникли позичені гроші, а відсотки ростуть. Кpедитори вже загpожують. Повинен за тиждень боpг віддати.

– А як же я, синку? Куди подітися мені?

Сердився. Хіба зараз про це мова? Це ж вона його мати. А «ці» чекати не будуть. Розпродала все. Залишила собі тільки дещо з одягу. І той пучок трави, освячений на трійцю. «Як yмpу – під голову буде», – подумала. Син забрав гроші і зник. Не з’являвся тиждень, другий …

Вона просиділа місяць у сусідів. Заxворіла. Не могла встати на ноги.

– Робіть щось, – закликали голову господарі.

Він подзвонив в район. І хоча Галина не самотня, приїхали люди, забрали її в будинок пepестарілих. Сподівалася, може, свати навідаються, внучку побачити привезуть. А недавно дізналася: Дмитро з Галею вже давно разом не живуть, повернулася невістка до батьків. Правда, чула й таке: ніби справи у сина пішли краще.

Тільки мобільний його на її дзвінки не відповідає. Тут, в будинку-інтернаті, у неї ніби все є. Окрема кімната, і люди привітні. Тільки сон … Тікає кудись. Все здається Галині, що пора вже корівку доїти: ніби віз торохтить, їздові по селу молоко на завод збирають.

Задрімала. Снилося той далекий поле, букет з польових волошок. Усміхнене обличчя єдиного в її житті чоловіка. Син, зовсім маленький, біжить до неї, простягнувши руки …

А ще дозріває жито. Галина йде серед колосків, мочить в холодній росі ноги. Чи то уві сні, чи то вже насправді подумала: жито сниться – це на щастя.

Прокинулася. Ноги дійсно замерзли. Оточувала їх в ковдру, в своїй вовняну хустку. Ночі дощові, холодні. Нічого, скоро світанок. У неї є робота – дочекатися сина …

КІНЕЦЬ.