Коли Павлик був ще хлопчиськом, влітку жив у бабусі в селі, і вона вчила його розуму розуму. Усіх жінок баба Нюра ділила на хороших і тих, які даром не потрібні. Вона саджала онука за стіл, не давала тягати пироги або млинці з тарілки і бігати з ними по двору між основними прийомами їжі, подавала чай або молоко у великому білому кухлі з червоним горохом, сідала поруч і примовляла: — Ось виростеш, Павлику, ти дружину собі хорошу шукай, перевіряй, на кожну косу не задивляйся
Третя наречена за останні півроку пішла від Павла. Ця кричала так, що всі відвідувачі кафе ще довго на столик у глибині залу оберталися. З її пухкеньких губ злітали такі лихослів’я, які навіть сам Павло соромився вимовляти в пристойному товаристві. Але ж при знайомстві така мила дівчина була.
Був у Пашки один пунктик. Істотно значущий для нього.
Усіх жінок, з якими починали складатися серйозні стосунки, він перевіряв. Своєрідно, всіх однаково, можна навіть сказати, тривіально, вважаючи, що зобов’язаний знати, чи є розрахунок у стосунках у майбутньої дружини.
Коли Павлик був ще хлопчиськом, влітку жив у бабусі в селі, і вона вчила його розуму розуму. Усіх жінок баба Нюра ділила на хороших і тих, які даром не потрібні. Вона саджала онука за стіл, не давала тягати пироги або млинці з тарілки і бігати з ними по двору між основними прийомами їжі, подавала чай або молоко у великому білому кухлі з червоним горохом, сідала поруч і примовляла:
— Ось виростеш, Павлику, ти дружину собі хорошу шукай, перевіряй, на кожну косу не задивляйся. Вона, може, на обличчя й красуня, а з тобою через вигоду. Любов чоловіка перевіряється хворобою дружини, а любов дружини – бідністю чоловіка.
Далі баба Нюра зазвичай розповідала, як сусідка Ольга вильнула хвостом, коли її чоловік зазнав каліцтва під час будівництва їхньої ж хати і довго не міг працювати, та виїхала шукати багатого в місто. Але Павло не особливо вникав у ці історії, він насолоджувався частуванням. Але настанови бабусі надовго засіли в його голові і в потрібний момент спливали.
З усіма попередніми нареченими траплялася одна й та сама історії – вони за секунду змінювалися від миловидних, доглянутих жінок, готових провести з ним будь-який час дня й ночі, до відвертих монстрів, озлоблених, які гарчали в буквальному сенсі цього слова. І виною всьому були гроші.
Павло якось ненароком повідомляв своїм коханим, що розорився, або взяв кредити, щоб відповідати жінці і взагалі, любить, щоб його муза забезпечувала, а грошей у нього немає. А потім, якщо сиділи в кафе чи ресторані, то просив оплатити рахунок.
Усі жінки реагували однаково: у них одразу до Павла зникав інтерес, вони влаштовували істерики, що їм попався шахрай, і йшли, їхали, кидали його одразу.
При цьому жодна з них не повертала дорогих подарунків, вважаючи, що це компенсація за витрачений час. Одна навіть примудрилася злітати за путівкою, яку Павло презентував їй як подарунок на заручини, вже після розставання. Дізнався про це Павло тільки тоді, коли з рахунку списалася кругленька сума. З’ясувалося, що після скасування ним туру, в агентство зателефонувала та сама Юля і сказала, що полетить одна, чоловікові ніколи і сталася помилка.
Друг сміявся з Пашки і стверджував, що це він обирає таких, і якщо робити це навмисно, то виходить не дуже, потрібно відпустити ситуацію. І Пашка відпустив.
На день народження Павлу друзі подарували сплав по гірській річці, – абсолютно даремний подарунок, як вважав він, оскільки не захоплювався такими видами відпочинку, і довго відкладав поїздку, намагався навіть віддати сертифікат на рафтинг комусь іще, але нагода так і не випала. Довелося їхати самому, щойно погода дала таку можливість.
П’ятничний вечір обіцяв бути «веселим». Із програми розваг – невелика обгороджена територія біля скромного одноповерхового будиночка, куточок для барбекю і дві пляшки пінного в маленькому холодильнику, як презент від бази відпочинку.
Павло вийшов на ґанок і двічі вдихнув на повні груди повітря. Таке важке і свіже водночас. Запустивши руки в кишені, він похлюпався від сутінкової прохолоди, що насувалася, і, розвернувшись, зібрався зайти назад у приміщення, як раптом там, далеко біля річки, він помітив жіночий силует. Вона кумедно махала руками в повітрі, стоячи на одній нозі.
Павло затримався на хвилинку, вдивляючись у далечінь. Сутінки обліплювали темну фігурку, яка так і не рухалася з місця. Павло повернувся в будиночок, узяв куртку і вийшов знову на ґанок. Навкруги нікого не було, тільки біля адміністративного будиночка стояли дві машини і розмовляли люди.
Павло пішов до річки. Він боявся випустити з уваги ту саму фігуру.
— Не підходьте ближче, тут глина, засмоктує, – витягнула руку вперед молода жінка.
Павло зупинився і подивився собі під ноги.
— Ви вибратися не можете, так кумедно махаєте руками? – запитав він.
— Не можу.
— Чому не кричите, не кличете на допомогу? Скоро стемніє.
— Тому що на біса було сюди лізти. Хотіла фоточки зробити гарні, зробила. Хто ж знав, що скрізь каміння, а тут глина.
— Не рухайтеся, я спробую знайти що-небудь…
Павло почав озиратися. Нічого підходящого знайти не вдалося, окрім невеличких дощок, що були прибиті до парканчика, який спускався до річки.
Виламавши кілька дощок, Павло поклав їх ближче до жінки і, пройшовши по них, опинився зовсім поруч.
— Давайте руки!
Він потягнув її до себе з такою силою, що вона вилетіла зі своїх чобітків просто на нього, немов пробка з пляшки ігристого.
— А ви, нічого, сильний такий.
Павло розправив плечі. Уперше йому знадобилися роки занять у тренажерному залі не для того, щоб красуватися, а прийти на допомогу.
Павло акуратно переніс жінку на каміння і повернувся по чоботи. Висмикнувши їх із в’язкої рідини, сполоснув у річці й приніс їй.
— Прошу.
— Спасибі вам велике. Я Аня.
Павло, простягнув руку він, а вона її потиснула.
Павло розсміявся і підняв Анну з каменів, потягнувши на себе. Вона розсміялася у відповідь, зрозумівши всю комічність ситуації.
Повертаючись до будиночків, розговорилися, розпрощалися, але через двадцять хвилин обидва вирішили, що буде цікавіше провести вечір разом, ніж сидіти в самотніх будиночках.
Виявилося, що в них багато спільного. Та й на рафтинг обидва приїхали не з власної ініціативи, а використати подаровані сертифікати.
Вихідні пролетіли так швидко, що і Павлу, і Анні стало сумно. Потрібно було повертатися додому.
— Гаразд, мені пора збиратися на автобус, – з жалем сказала Аня.
— Як на автобус? Ти ж сказала, що звідси, це твої рідні краї?
— Так, але живу я тепер у столиці.
Павло мало не підстрибнув.
— Так і я з Києва.
— Правда?
Було видно, що Анна щиро цьому рада, розлучатися зовсім не хотілося. Хотілося продовження знайомства.
І зустрічі їхні продовжилися. Вони разом поїхали до столиці, і закрутили роман. Павло був щасливий. Уперше в житті він почувався з цією жінкою опорою, чоловіком і потрібним. Анна відповідала взаємністю і, здається, теж була закохана.
Павло завалював її подарунками, квітами, водив ресторанами, виставками і театрами. Він показував їй усім своїм існуванням, що вона для нього центр Всесвіту. Через три місяці не витримав і освідчився, умовляючи переїхати до нього. Анна мило посміхнулася і сказала, що пропозиція дуже приваблива, але… Вона дасть на неї відповідь тільки місяці через три.
Анна вважала, що для ухвалення такого важливого рішення в житті, з чоловіком потрібно зустрічатися хоча б півроку. Через шість місяців пелена закоханості точно спадає і молода людина починає показувати себе такою, якою вона є. Ніхто не здатен так довго приховувати свої справжні наміри та почуття.
У неділю Павло запросив Аню на прем’єру вистави, а після запропонував продовжити приємний вечір у ресторані.
— Тут така справа, – Павло раптом несподівано завів свою стару платівку – ту саму, що ставила крапки у всіх попередніх його стосунках. Слова крутилися на язиці, розум твердив, що немає необхідності порушувати цю тему в такий романтичний вечір, але…
— Дружина в мене є і діти, – випалив Павло. – Але ми зараз розлучаємося, – додав він і подумки стукнув себе по лобі. «Ну хто за язик тягнув, чому не сказав просто, як завжди, що грошей немає. Яка ще дружина… вона ж паспорт бачила».
Але Анна ніяк не відреагувала на це. Вона продовжила їсти свій салат, з особливим задоволенням відправляючи в рот листя на виделці. Кілька секунд вона пережовувала їх, дивлячись на Павла. Стільки не протрималася жодна попередня його дівчина.
Цього Павлу здалося мало і він вирішив додати «жару»:
— Грошей після виплати аліментів у мене зовсім мало буде від зарплати залишатися, та й так допомагати доведеться, у нас іпотека була, – Павло не помітив, як його понесло, «складати цю поему». Де це бачено, щоб жінка мовчала після такої кількості всяких «але».
Але Анна була захоплена салатом і просто слухала. Вона, взагалі, була прекрасною співрозмовницею і чудовим слухачем. Павло тонув у власній брехні, забуваючи, що щойно сказав, тепер уже ніс абсолютно неймовірні речі.
Нарешті, Аня не витримала і поклала виделку на тарілку.
Павло тут же замовк, чекаючи концерту.
Але дівчина навпроти лише зробила ковток води і, поставивши склянку на стіл, з абсолютно спокійним виглядом, сказала:
— Я отримувала пропозицію від вільного чоловіка без багажу й обов’язків. Але колишня дружина і діти мене не лякають. Я теж тобі зізнаюся, Павле. Ні, ти не бійся, дітей у мене немає, але є хвора мати, і майже вся заплата йде на підгузки і ліки, ще масажист приходить, щоб пролежнів не було. Я цілими ночами біля неї, часу вільного у мене немає, в ті дні, коли я з тобою, прошу тітку посидіти або наймаю доглядальницю. Цей тур, де ми з тобою познайомилися, мені тітка і подарувала, щоб я хоч трохи видихнула.
Павло сам не помітив, як його вуха почервоніли.
— Ти чого? – запитала Анна, коли побачила, як він залпом випив цілу склянку води.
— Я ж був у тебе вдома, там крім тебе нікого немає! – з неприхованим здивуванням сказав Павло.
— Не сподобалося, коли брешуть? Ось. Або ти вирішив мене перевірити? Адже я теж була в тебе вдома. Фотографій із дружиною і дітьми в тебе немає. У паспорті в тебе ці графи теж порожні. А якщо те, що ти зараз сказав, правда, то я не маю наміру більше мати жодної справи з брехуном. Бідність мене не лякає, лякає брехня.
Павло знову відчув себе не у своїй тарілці. Уперше в житті перевіряв не він. А його. І жінка виявилася розумнішою.
— Вибач. Усе це безглуздо, чуєш. Аню? Я не знаю, що на мене найшло.
— Мерзенний, – Аня навіть висунула язик і поморщилася. – Та не ти, салат, – розсміялася вона, змусивши чоловіка навпроти помітно понервувати.
Павло взяв її за руку.
—Я зроблю все, що ти хочеш, тільки не йди.
— Усе? – хитро посміхаючись запитала вона.
— Усе.
— Тоді уяви, що в тебе справді немає грошей. Тепер можеш залицятися до мене без усіх цих величезних букетів квітів і ресторанів. Гроші часто замінюють нас, прикрашаючи, без них ми такі, які є.
***
Через два роки на урочистій церемонії одруження Павло був дуже радий і щасливий. Анна стояла перед ним у білій сукні, повітряна, красива і посміхалася. Посміхалася так ніжно і зворушливо, що Павло ледве стримував сльози.
— Довго ж ти мене перевіряла, але я дуже радий, що ти стала моєю дружиною. Люблю тебе! – сказав він, надягаючи їй обручку на палець.
— А як інакше? Мені з тобою все життя йти пліч-о-пліч, любити тебе таким, який ти є.
КІНЕЦЬ.