Інна встала рано і, поки чоловік ніжився в ліжку, приготувала сніданок – тоненькі ніжні млинці. Половина млинців була з м’ясом, решта з сиром. Михайло встав, коли смачний запах поширився квартирою. Чоловік вмився, сів за стіл і поснідав млинцями, запиваючи їх запашною кавою. Закінчивши, він звернувся до дружини: – Інно, у мене до тебе, серйозна розмова! Інна, яка в цей час мила посуд, повернулася до чоловіка: – Говори! – Загалом, я йду від тебе! На розлучення подам сам! – спокійно сказав Михайло. – Як йдеш? Чому? Куди? – Інна здивовано дивилася на чоловіка, не розуміючи, що відбувається

Суботній ранок почався як завжди: Інна встала о дев’ятій годині і, поки чоловік ніжився в ліжку, приготувала сніданок – тоненькі ніжні млинці. Половина млинців була з м’ясом, решта з сиром.

Михайло встав, коли смачний запах поширився квартирою і вже досяг спальні. Він умився, сів за стіл і віддав належне млинцям, запиваючи їх запашною кавою. Закінчивши сніданок, він звернувся до дружини:

– Інно, розумієш, яка справа … Загалом, я йду від тебе.

Інна, яка в цей час мила посуд, повернулася до чоловіка – їй здалося, що вона не дочула.

– Я, звичайно, розумію, що я негідник, що своїм вчинком я зруйную ті двадцять п’ять років, які ми прожили з тобою, але я не можу впоратися з собою. Вона чудова! Поруч із нею я знову відчув себе молодим. Я знову люблю – і це шалене щастя!

– І скільки років твому коханню? – поцікавилася Інна.

– Їй двадцять сім.

– Тобто твоя дівчина всього на чотири роки старша за нашу дочку. І рівно на двадцять років молодший за тебе. Цікаво. А ти з її батьками познайомився? Вони щасливі вибором доньки? От якби наша Віра привела мені зятя сорок три роки, я б не зраділа.

– Навіщо рахувати роки, якщо кохання в душі! – вигукнув Михайло. – Ось тому я і йду від тебе – в тобі немає того молодого запалу, який є в Христині. Ти мислиш якимись старими критеріями.

– Чудово, – сказала Інна. – Я все зрозуміла. Ми розлучаємось і ділимо майно.

– Ми нічого не ділитимемо. Тобі я залишу квартиру – у Христини є своя – двокімнатна. А собі я заберу машину – ти розумієш, мені вона потрібніша. А ти їздила на ній рідко.

– Я їздила б частіше, якби ти її собі не забирав. Але мене це не влаштовує. Зараз ти заявляєш, що залишаєш квартиру мені, а за два-три роки прийдеш і скажеш, що передумав. Я юрист, і багато бачила таких «шляхетних», які на словах залишали дружинам усе, а за кілька років поверталися і мало не сварилися через кожну ложку. Тож давай одразу ділити все: і квартиру, і машину. Грошей на рахунках у нас із тобою немає – віддали дочці на початковий внесок із іпотеки.

Михайло найбільше здивувався тому, що Інна так спокійно сприйняла звістку про його відхід. Він чекав зовсім іншого – сліз, сварок, звинувачень. Але дружина мовчки допомогла йому зібрати речі. І на прощання побажала добре.

Звісно, коли Михайло пішов, вона дала волю почуттям. Двадцять п’ять років пліч-о-пліч через усі життєві негаразди. Вона завжди знала, що поруч чоловік – людина, на яку можна спертися. А зараз поряд порожнеча.

Ну що ж, треба вчитися жити на самоті. «Хоча про яку самотність я говорю? – подумала жінка. – Поруч зі мною дочка, зять, онук – маленький Володя».

Інна сиділа в спальні серед безладу, який влаштував Михайло, збираючи свої речі, і згадувала.

Ось день їхнього весілля. Вони побралися, коли вона навчалася на другому курсі, а Михайло – на четвертому. Вже влітку вони народилася Віру. Сидіти з нею не було кому, вони жили в гуртожитку і передавали дитину з рук в руки тому, хто сьогодні був вільний. Потім не без допомоги деканату їм удалося влаштувати доньку в ясла.

А їхня перша квартира? На першому поверсі комуналки, де на вісімнадцяти метрах була і спальня, і дитяча, і маленький куточок, який вони голосно називали кухнею. Усі зручності знаходилися наприкінці коридору, а душ – у підвальному приміщенні. І тоді Михайло не казав, що йому не вистачає молодого запалу.

Розвели їх швидко. Так само швидко пройшов суд із розподілу майна. Машину продали відразу, на продаж трикімнатної квартири довелося чекати майже три місяці – не могли знайти адекватного покупця.

Інна купила собі двокімнатну квартиру у тому ж районі. Щоправда, грошей забракло, і довелося взяти невеликий кредит.

Часу Інна тепер мала: приходячи з роботи, вона часто не знала, чим себе зайняти. Потім почала читати і згадала своє старе хобі – в’язання.

А одного разу їй зателефонувала Ольга – приятелька, з якою вони давно не бачилися, і запропонувала разом ходити до басейну.

Правду кажуть, що вода допомагає. Інна через деякий час помітила, що до неї повернулися спокій та впевненість. Життя налагодилося. На роботі також усе було добре.

Про чоловіка вона згадувала все рідше. Він їй кілька разів намагався дзвонити, але вона попросила його цього не робити.

Після розлучення минуло три роки. Свій черговий день народження Інна відзначала у компанії двох подруг у кафе недалеко від будинку.

– Інно, не шкодуєш, що розлучилася? – Запитала Оксана.

– А я маю вибір?

– Я не про те. Ти зараз живеш сама. Це краще чи гірше за те, що було раніше? – Уточнила подруга.

– Та я не замислювалася, – відповіла Інна. – У чомусь краще: я не ношуся як білка в колесі, маю час, щоб зайнятися собою. Але самотність не завжди приємна. Хоч онук мене від неї рятує.

Інна не обманювала. Іноді, йдучи вулицею або прогулюючись торговим центром, вона звертала увагу на подружні пари, особливо старшого віку.

Вона ж колись думала, що вони з Михайлом, постарівши, так само дбайливо ставлятимуться один до одного. Але все вийшло інакше.

– А ти про Михайла знаєш щось? – питання Оксани відвернуло її від роздумів.

– Ні, я його вже майже три роки не бачила і не чула про нього нічого. Віра якось розповідала, що зустрілася з ним у торговому центрі. Він був зі своєю мадам, – відповіла Інна.

– А мадам, як ти її назвала, народила йому сина, – поділилася інформацією друга подруга – Вікторія.

– Михайло завжди хотів сина. Значить, він тепер щасливий, – підсумувала Інна.

За тиждень після цієї розмови Інна прибирала на кухні. Був недільний день. Від неї щойно пішли Віра з чоловіком та онуком. Інна зібрала тарілки зі столу і поставила їх у раковину, маючи намір відразу ж вимити.

У цей час пролунав дзвінок у двері. Інна подумала, що Віра щось забула, і поспішила до дверей. Відкрила, а там Михайло стоїть.

– Ти що тут робиш? – Запитала його Інна. – І взагалі, як дізнався адресу?

– Адресу мені Віра сказала. А прийшов просто поговорити. Пустиш?

– Заходь, – Інна відійшла від дверей і пропустила колишнього чоловіка у квартиру.

Михайло зайшов, озирнувся:

– Затишно в тебе, і пахне смачно. Млинці пекла? Може, пригостиш?

– Ти сказав, що хочеш поговорити. Давай, говори швидше. У мене за годину басейн, – відповіла Інна, ніби не чуючи останнього питання.

– У басейн ходиш? Непогано виглядаєш краще, ніж тоді, коли ми востаннє бачилися. Посвіжіла, стрижку змінила. Тобі личить.

– Все, Михайле, давай зав’язуй із компліментами, кажи, навіщо прийшов, – попросила Інна.

– Відпочити душею прийшов, посидіти, спитати, як ти живеш. Тепер бачу, що добре. Тобі наше розлучення на користь пішло, – сказав Михайло.

– А ти, як я розумію, «молодого запалу» вже наївся? Душа спокою просить? – посміхнулася Інна. – Чула, у тебе син народився. Вітаю.

– Тихо в тебе. Скажи, а ти знала, що так буде? – Запитав він.

– Як?

– Ось так. Ти квартиру купиш, будеш спокійно жити, ходити в басейн, літати двічі на рік до моря з Вірою та Володею.

– А хто тобі, Михайле, заважає так само купити квартиру, літати з молодою дружиною на море? Які в тебе претензії до мене? Гроші ми чесно поділили навпіл, – сказала Інна.

– Гроші якось швидко скінчилися. Спочатку ми зіграли весілля – таке, як Христина захотіла. Потім відлетіли у весільну подорож до Домінікани. Ще купив машину. А решта розійшлася по дрібницях. Тож тепер я звичайний приймак. І навіть не можу просити, щоб у будинку було просто чисто і пахло млинцями.

– Все, Михайле, я вже спізнююся. До побачення. Мені зрозуміла твоя ностальгія, але більше прошу не приходити до мене.

Михайло пішов, Інна взяла спортивну сумку та вийшла на вулицю. “А, мабуть, я зараз живу краще”, – подумала вона і поспішила до басейну.

А Михайло сидів у машині і не поспішав повертатися додому.

КІНЕЦЬ.