«Іди звідси — і сина своrо забери» — крuчала свекруха на невістку. У Галі був лише один вихід — взяти дочку і nіти

Галина повільно спускалася сходами, тримаючи на руках новонароджену дитину. Вийшовши з під’їзду, вона побачила, як з вікна летять всі її речі … «І щоб ми тебе більше тут не бачили!» — крикнула свекруха. Галя зупинилася і відчужено дивилася на місце, куди впали її речі і подумала: «Яка дивна калюжа … Як швидко тоне шапочка і пуховик … Пуховик!» Дівчина зручніше перехопила дочку і прямо в кросівках увійшла в холодну воду.

Забравши з кишень куртки паспорт і гаманець, вона пішла далі. Мокрі і брудні речі так і залишилися лежати в калюжі. «Донечко, невже вони тебе вигнали» — запитала Наталя Іванівна, мама Галини. Дівчина мовчки кивнула. Галі дуже не хотілося розмовляти, але вона розуміла, що це потрібно зробити. «Раз прийшла з дитиною до батьків, без одягу і особливих грошей, то і на питання потрібно відповідати» — думала Галина.

«Давай я з ним поговорю. Як можна вигнати дружину з дочкою на вулицю?» — запропонував Дмитро Петрович, батько дівчини. Галя поставила чашку з чаєм на стіл і відповіла: «Папа, не потрібно до них ходити. Ти їм все одно нічого не доведеш. Ліза не схожа ні на мене, ні на нього, волосся у неї руде. Ілля чітко для себе вирішив, що я її на стороні нагуляла. Та й свекруха йому про це весь час твердить, адже я їй з самого початку не подобалася » «Я дивлюся і речі твої все там залишилися» — сказала Наталія Іванівна.

«Все своє я забрала. Куртку і шапку свекруха в вікно викинула, я підбирати не стала, це подарунки Іллі, нехай він їх і підбирає. Може подарувати їх своїй мамі або нової дружині» — відповіла дівчина. «Давно ми знайомі з Зінаїдою … До того, як ви одружилися, вона мріяла побачити Іллю з Вікою, дочкою своєї подруги, звести» — вимовила Наталя Іванівна. «Ну ось нехай їй пуховик з шапкою і подарує!» — відповіла Галина.

Дівчина ще довго щось говорила, намагалася сміятися, але в душі стояв нестерпний, тупий біль. Увечері Галя з батьками села дивитися фільм, але спогади не давали їй зосередитися. Вона не стала розповідати батькам про той день, коли вона принесла Лізу з пологового будинку.

Дівчина не хотіла їх засмучувати. Зінаїда Петрівна, глянувши на внучку, відразу почала голосити: «Іллюша, ти подивися на дівчину! У неї руде волосся. Явно Галька десь її нагуляла, а тепер на тебе повісити хоче!» В той момент Галині здавалося, що все це відбувається не з нею.

І ці принизливі звинувачення, якими кидалася свекруха, вона чує уві сні, а не наяву. Але, на жаль, це був не сон. Дівчина безпорадно дивилася на чоловіка. Але той лише мовчки одягнувся і пішов з дому. Ілля був відсутній два дні, а коли прийшов сказав: «У тебе є дві години, щоб забрати свої речі і піти з мого дому!» Галя в тиші збирала речі, але тут увійшла свекруха, яку просто розпирало від радості.

Літня жінка широко посміхалася і періодично цитувала різні приказки. Наприклад про те, що все таємне рано чи пізно стане явним. Але і батьки Галини не всі розповіли дочки. Вони приховали про те, що сусіди нескінченно перемивали кісточки їх дівчинці і кожен будував свої припущення від кого нагуляла дитину Галя. Причому люди не соромилися і прямо запитували у Наталії Іванівни з ким гуляла її дочка.

Знаходилися і ті, хто звинувачував їх у неправильному вихованні Галі. А в один з днів Дмитро Петрович побачив, що хтось вимазав їх ворота дьогтем. Чоловік відтер ворота і не став нічого говорити не тільки дочки, але і дружині. Після фільму Галя взяла Лізу на руки і пішла в свою кімнату. Уклавши дитину вона сіла на ліжко і озирнулася. «А тут майже нічого не змінилося. Ось плед, який мама пошила власноруч, а ось ведмедик, якого подарував папа» — подумала Галина.

Дівчина заплющила очі і їй стало здаватися, що нічого не сталося. Що вона не виїжджала з рідного дому, не було і її життя Іллі та Зінаїди Петрівни. Просто тепер у неї є улюблена дочка і вона вдома … У цей момент з вулиці долинули голоси. «Ти уявляєш, Галька нагуляла десь дитинку, а Ілля її вигнав з дому. Люди кажуть речі її з вікна викинули. Вона тепер до батьків притопала, тепер їх ганьбить» — сказала баба Тоня. «І кого тільки обдурити хотіла.

Дівча то руда народилася. Ніякого сорому у Гальки! Не дарма Зінка була проти цього весілля. Ось одружився б на Вікі і горя не знав» — підтакувала їй продавщиця Алевтина. Галя з силою зачинила кватирку. В їхньому селі плітки поширювалися з шаленою швидкістю. Дівчина накрилася ковдрою і беззвучно розплакалася. «Іллюша, а ти чого не спиш?» — запитала Зінаїда Петрівна, входячи в кухню. «Нісенітниця всяка снитися» — похмуро відповів Ілля.

«Та вже, таку зраду пережити! Бідний мій хлопчик. Все пройде. А щоб ти відволікся я покличу гостей і Вікусю запрошу, вона дуже за тебе переживає» — сказала Зінаїда Петрівна. » Не треба нік ого запрошувати, тим більше Віку. Я завжди любив тільки Галю «- відповів Ілля. «Але вона з тобою так поступила» — нагадала мати. «Мама я все пам’ятаю. Мені потрібно побути на самоті, тому йди завтра до себе додому» — відповів хлопець.

«Ну як же ти один будеш?» — засмучено промовила Зінаїда Петрівна. «Зі мною все буде добре! Лягай спати» — сказав Ілля. Коли мама пішла молода людина, з цього моменту годі й прикидатися сильним, а побути самим собою. На очах чоловіка з’явилися сльози і він поринув у спогади про те, коли вперше побачив Галю. Їй тоді було всього три роки. Потім вони сиділи за однією партою, а на випускному Ілля зізнався Галі в любові і після вони одружилися.

Настав ранок, Зінаїда Петрівна, увійшовши на кухню, вигукнула: «Так і не ліг! Досить уже думати про цю дівку, не варто вона того!» «Досить!» — різко сказав Ілля. Через пару хвилин йому стало соромно і він продовжив: «Прости, що нагрубив. Я вирішив з’їздити до діда Семена» «Навіщо тобі туди їхати?» — обурено запитала мати. «Діду допоможу» — відповів син. Через чотири години Ілля був на місці. «Розповідай що трапилося» — запитав дід Семен, який все зрозумів по виду онука. Ілля знав, що дід завжди допоможе порадою. Обійнявши старого хлопець все йому розповів.

«Руда говориш?» — сміючись запитав Семен Олександрович. «Не розумію, що смішного я тобі розповів — з образою сказав Ілля. «Підемо я тобі дещо покажу» — з цими словами дід пішов до кімнати. Літній чоловік дав в руки онука старий фотоальбом і сказав: «Дивись уважно. Це мої батьки, їх не стало ще до твого народження. Хоч фото і чорно-біле, але ти уважно поглянь на колір волосся моєї мами» Ілля вбіг в свою квартиру і з порога запитав у матері: «Ти знала, що моя прабабуся була рудою?»

Зінаїда Петрівна прикусила губу і знехотя відповіла: «Знала, але це тут ні при чому! Казала тобі одружуйся на Вікі, а ти не послухав!» Ілля подивився на матір і мовчки вийшов з квартири. Йому треба було довго просити у Галі вибачення. Через деякий час дівчина його пробачила, а через два роки на світ з’явився рудий малюк, якого назвали на честь діда!

КІНЕЦЬ.