— Гарне свято в дітей вийшло, – почала вона здалеку, зателефонувавши матері Марини. — Так, так хочеться вже фотографії побачити, – підтримувала її Римма. – Нехай діти живуть довго і щасливо, собі на любов, нам на радість. — Скажи по секрету: ви скільки грошей подарували дітям? – різко переключилася Люда. – Ти не подумай, я не обговорюю нікого і розумію, що обставини можуть бути різні, просто заради інтересу запитую. — Скільки змогли, стільки й подарували, тобі не здаються такі запитання недоречними? – образилася Римма
— Скільки вам грошей на весілля подарували? На що витрачати будете? Я б на вашому місці нову шафу в передпокій замовила, – торохтіла Людмила з порога, прийшовши в гості до сина і невістки.
— Мамо, не переживай, ми самі розберемося, – відбивався Ігор. – Сідай чай пити, а то я в гараж іти зібрався.
— Але ти ж мені точно розповіси, хто і що подарував, – навалилася вона на Марину одразу після того, як син пішов. – Весілля було позавчора, ви в будь-якому разі вже підбили підсумки.
— По-перше, ми весілля робили не заради подарунків, – намагалася зберігати спокій невістка. – Адже, правда ж, гарне свято вийшло?
— Гарне, – явно не була зацікавлена в обговоренні банкету цікава жінка. – Просто ти ще молода і не розумієш, як правильно сімейний бюджет будувати.
— Але до двадцяти семи років дожила і далі якось не пропаду, – починала нервувати Марина. – До чого ці запитання? Давайте поговоримо на інші теми.
Така пропозиція Людмилу не влаштовувала, оскільки вона жадала знати, чи відбилися витрати на весілля і хто скільки грошей подарував. Молодята не зізнавалися, вирішила діяти через сватів.
— Гарне свято в дітей вийшло, – почала вона здалеку, зателефонувавши матері Марини.
— Так, так хочеться вже фотографії побачити, – підтримувала її Римма. – Нехай діти живуть довго і щасливо, собі на любов, нам на радість.
— Скажи по секрету: ви скільки грошей подарували дітям? – різко переключилася Люда. – Ти не подумай, я не обговорюю нікого і розумію, що обставини можуть бути різні, просто заради інтересу запитую.
— Скільки змогли, стільки й подарували, тобі не здаються такі запитання недоречними? – образилася Римма.
— А що в цьому такого? – щиро дивувалася Людмила. – Я ж нікому не розповідатиму, просто цікавлюся, ми ж тепер родичі.
— У нас не прийнято такі теми обговорювати, – категорично заявила Римма, даючи зрозуміти, що тема закрита.
Але Людмила не могла заспокоїтися, шукала нові можливості, дізнатися те, що її цікавило. Вона спробувала випитати інформацію у своєї сестри і брата чоловіка, які завжди намагалися дарувати рівноцінні подарунки племіннику. Але вони теж відреагували негативно, і нічого не хотіли розповідати. Людмила нервувала: що більше приховували, то сильніше прокидався в неї азарт, і виникали нові схеми з викриття правди. Через тиждень вона ще раз спробувала підняти цю тему з невісткою Мариною, почавши цього разу здалеку.
— У наш час на весілля було прийнято всім сервізи дарувати, – розповідала вона, поглядаючи на невістку.
— Угу, – кивала головою дівчина. – У батьків у хаті досі кілька таких стоїть, ми ними навіть жодного разу не користувалися.
— От цікаво, а зараз же ніхто не дарує речі, всі на гроші перейшли, – ніби ненароком продовжувала вона. – Скільки зараз прийнято дарувати на весілля? Вам по скільки гості подарували?
— Усі по-різному, ми якось не акцентували особливо увагу на сумі від кожного гостя окремо, – говорила Марина.
— А скільки в загальній сумі вийшло? – не здавалася допитлива дама.
— Не пам’ятаю вже точно, цим питанням Ігор займався, – перевела стрілки Марина.
Його вдома не було, тому дістатися до нього із запитаннями мати не могла так швидко, як їй би хотілося. Ігор у гості до батьків не поспішав, був зайнятий на роботі, а потім до дружини біг, і часу не вистачало ні на що.
— Ну, зрозуміло, одружився, тепер батьки не потрібні, – не витримала Людмила, зателефонувавши синові через тиждень. – Хоча б поцікавився, як ми тут із батьком живемо, чи в гості заскочив.
— Що сталося? – не розумів претензій Ігор. – Я з батьком майже щодня спілкуюся, він нічого не говорив.
— У мене до тебе серйозна справа, заскочи за можливості, – просила мати.
Через кілька днів Ігор знайшов трохи часу і відвідав родичів, відразу попередивши, що прийшов ненадовго.
— Поки не скажеш, скільки вам грошей подарували на весілля, нікуди звідси не підеш, – вирішила діяти рішуче Люда.
— Я не пам’ятаю і взагалі цим питанням займалася Марина, – безпосередньо відповідав хлопець. – А в чому справа? Чому тебе так цікавить ця тема?
— Ви якісь нерідні нам, – злилася жінка. – Твоя дружина відправила з цим питанням до тебе, а ти на неї нарікаєш. Розвели таємниці, теж мені, інтригани! Ніякої поваги немає!
Ігор не став вдаватися в причини невдоволення матері і побіг скоріше додому.
— Мати мені сьогодні розбірки влаштувала, – розповідав він дружині ввечері. – Я тільки не зрозумію, чому її це питання так хвилює?
— Якщо чесно, то вона мене вже втомила цією темою, – відверто говорила Марина. – Щоразу одне й те саме запитує, а я не відповідаю. Спочатку хотіла послабити напруженність й пожартувати, а тепер принципово говорити не хочу, але твоя мама просто кремінь.
— Може, просто сказати їй, нехай уже заспокоїться і тему цю закриє, – запропонував Ігор.
—Боюся, що тоді вона почне планування і розподіл наших коштів, а в нас свої плани, – не здавалася Марина. – І взагалі, нехай батьки звикають, що тепер у нас своя сім’я і всі рішення ми ухвалюватимемо самостійно.
— Невже тобі самому нецікаво, скільки дітям на весіллі подарували? – обурено цікавилася Людмила в чоловіка. – І не хочеться дізнатися, хто з наших родичів пожалкував грошей на подарунок? А діти в підвищену секретність грають.
— Ігор просив на тебе вплинути, – бурчав чоловік. – А мені ще не вистачало після важкого робочого тижня з тобою сеанси психоаналізу проводити, – нервував Олег.
— Йому, напевно, Марина на мене наскаржилася, – засмучувалася Людмила.
— Чудово, давай ще налаштуй проти нас невістку з самого початку, – сердився Олег. – Потім, коли онуки з’являться або справді важливі питання виникнуть, вони нас вважатимуть неадекватними і нічого не довірять.
— А мені що тепер робити? – засмутилася жінка. – У мене й подруги запитують, а я що скажу, що невістка так мене не поважає, що нічого не розповідає?
— Відставити паніку! – командним голосом проголосив Олег. – Тему закрили, подругам збреши, дітям дай спокій!
Людмилі довелося прислухатися до слів чоловіка.
— Так, шикарне весілля було, – розглядали фотографії подруги Людмили. – Напевно, подарували грошей багато, відразу видно, що гості були щедрі.
— Так, багато, – загадково відповіла Люда.
— А за онуками, коли підете? – не вгамовувалися вони.
— Наша справа мала, – міркувала жінка. – Зʼявляться онуки, будемо любити й балувати.
— Ой, молодь зараз така безвідповідальна, – не заспокоювалися порадниці. – Не самостійні, і з дітьми довго тягнуть, тут потрібно чинити правильний тиск.
«А як на них чинити цей тиск, – думала Люда, повертаючись додому після зустрічі. – Тут спробуєш щось сказати, так у чорний список можна потрапити і все».
«А з іншого боку, справді молодь зараз із дітьми не поспішає, так можна до старості не дочекатися онуків, – говорив їй другий внутрішній голос. – Може, справді варто поговорити із сином і невісткою? Чи не потрібно ризикувати? Треба над цим подумати».
КІНЕЦЬ.