Доки підлогу в хаті не помиєш, нікуди не підеш. Мила ту підлоrу, скроплюючи власними сльозамu. І так було постійно.
Усе моє дитинство та юність минули в селі. Доки була мала, гралась досхочу, бігала на вулиці з іншими дітьми. А коли пішла у школу, мене почали долучати до побутових обов’язків. Було так образливо, коли подруг відпускали гуляти, а мені тато казав:
— Доки підлогу в хаті не помиєш, нікуди не підеш.
Я не сперечалась і приступала до роботи. Мила ту підлогу, скроплюючи власними сльозами. І так було постійно. Завжди мені якусь роботу знаходили. Найбільше я не любила літню пору.
Тоді ми порадились в городі. Бабуся не раз давала мені завдання прополоти грядку до вечора, щоб жодної зілинки не пропустила. Я знала, що бабуся не настільки сувора, як батько.
Тому частенько тікала до подруг, щоб погуляти з ними. Але якось бабуся зупинила мене і при всіх відправила назад на город. Я повернулась до роботи уся в сльозах. Пам’ятаю, тоді дуже на неї образилась. А вона лише посміхалась.
Тільки мама ставилась до мене ласкаво і завжди шкодувала. Вона казала, що я ще мала, щоб заставляти мене до роботи. Всьому свій час. Виросту, тоді допомагатиму. Поряд з мамою я завжди відчувала спокій та захист. А від її слів на душі ставало тепло. Лише вона мене розуміла. Я завжди це цінуватиму.
І, мама не помилилась. Настав час і я стала для неї головною помічницею. Бабусі тоді вже не було і ми з мамою лишились на господарстві. А в селі роботи завжди вистачає. Кожного разу я згадувала мамині слова про те, що всьому свій час. Тому із задоволенням у всьому їй допомагала, доки не закінчила навчання в школі та не поїхала навчатись в університет у місто.
Звісно, що час від часу приїжджала додому і допомагала по господарству. Але це вже було не кожен день.
Минали роки, я вийшла заміж. В мене вже є власна сім’я, діти. Я їх виховую так, як виховувала мене моя мама. Не заставляю їх до роботи. Просто пояснюю, навчаю. Всьому свій час. Коли справді щось треба, вони не відмовляють. А інколи, самі пропонують свою поміч. Донечка розказувала, що її подругу батьки постійно примушують до хатніх обов’язків, а вона протестує проти цього.
— Знаєш, матусю. Я її не засуджую. Якби мені постійно наказували, що я маю робити, мабуть, я б теж протестувала,- розмірковувала доня.
Я прекрасно її розумію. Одразу згадую своє дитинство, коли тато і бабуся вигадували для мене завдання. Я теж опиралась. А коли про щось просила мама, виконувала із задоволенням. Два рази повторювати не приходилось. У кожного з батьків свій стиль виховання.
Але, з власного досвіду можу сказати, що краще говорити, домовлятись, а не ставити ультиматуми. Щоб не втратити з дитиною зв’язок. Впевнена, що вчиняю правильно. Бо результати мого виховання мене тішить. Добре, що у свій час, я мала з кого взяти приклад.
КІНЕЦЬ.