Мамо, для чого вам дача на пенсії, ви вже людина немолода, а якщо потрібно, ви можете їздити на дачу до нас, зараз весна, розсаду сійте, у нас ой як роботи багато там, – старалася підбирати слова невістка. – Навіщо мені чужа дача, де кожний рух доведеться з кимось обговорювати, дозвіл запитувати та весь час працювати на вас? Ні, мені потрібна влсна! Продавайте свій автомобіль, мені потрібні гроші, багато грошей

Наталя, побачивши свого чоловіка, змінилася в обличчі. Сьогодні якраз вона зовсім була не рада приходу Матвія.
Ще вчора між ними сталося непорозуміння. Здавалося б, звичайна сімейна буденна розмова почалася з обговорення продажу автомобіля, який належав Матвієві.
– Матвію, я не розумію, навіщо нам продавати нашу машину? – Запитала Наталя, дуже дивуючись рішенню свого чоловіка. – Це нерозумно зовсім! Чи ти для себе нову придивився?
– Ні, зовсім ні, – заперечив чоловік. – Я хочу просто продати її, щоб купити своїй мамі хорошу дачну ділянку. Чи ти забулася зовсім, що вона у травні виходить на пенсію?
– Я все дуже чудово пам’ятаю. Тільки ось до чого тут наш автомобіль? Я нічого не розумію, – сердито насупилась Наталя.
– Ну як же? На ці гроші, які отримаю від продажу машини, я і куплю мамі дачу, – усміхнувся чоловік, дивуючись недалекоглядності власної дружини.
– Якщо тобі не потрібний автомобіль – то, будь ласка, але віддавати такі великі гроші з його продажу – нерозумно! У нас і так їх не так багато! Ми ж не міліонери якісь.
Слова Наталі чоловікові явно не сподобалися, хоча його голос, як і раніше, залишився таким же спокійним та рівним.
– До того ж, зовсім не зрозуміло, навіщо їй раптом зараз знадобилася дача? У нас є своя дача, і вона там була за всі ці роки всього разів 10, якщо не менше! – незадоволено мовила Наталя.
– Якщо вона їй така потрібна, нехай їде на нашу дачу і працює там скільки душа бажає!
– Я вже пропонував їй це, але вона мамі не подобається зовсім, до неї в мами душа не лежить. Каже, що плодові дерева псують увесь вигляд їй.
Дружина з подивом глянула на свого чоловіка. Вона не могла зрозуміти, як той дозволяє власній мамі командувати ним.
– Але ж це наш автомобіль з тобою! Ми купили його разом, і вона потрібна нам для роботи та поїздок на ту саму дачу. Як ми будемо без автомобіля з тобою?
Матвій трохи посміхнувся і, намагаючись заспокоїти дружину, взяв її за руку.
– Наталю, я думаю, що ми зможемо обійтися громадським транспортом чи іноді таксі, зрозумій, це ж тимчасово, згодом придумаємо щось, або зможемо відкласти необхідну суму і купити новий автомобіль, – продовжував наполягати на своєму чоловік, який, здавалося, не бачив у цьому жодних проблем.
Наталя відвела погляд убік і спробувала зібратися з думками.
Вона чудово знала, що Матвій завжди любив та слухав свою маму, але не очікувала, що він запропонує такий незрозумілий і складний крок.
– Невже не можна знайти інший спосіб допомогти твоїй мамі? Наприклад, скоротити якісь витрати чи запропонувати фінансову підтримку без продажу машини? До того ж, вона може продати свою трикімнатну і купити одну, а виручені гроші пустити на покупку дачі! – раптом осяяло Наталю.
Матвій замислився на якусь мить, але згодом рішуче похитав головою.
– Ні, Наталю. Мама моя ніколи так не зможе, щоб приймати гроші просто так. Їй потрібний просто хороший подарунок, який покаже нашу турботу. Дачу вона цінує найбільше, і продаж машини – єдиний спосіб допомогти їй саме зараз, іншого виходу я просто не бачу тут.
– А інший варіант ти їй не озвучував? Щодо продажу квартири її власної, наприклад? – стояла на своєму дружина.
– Ні, ти що? Вона не погодиться на це ніколи в житті. Їй житло дісталося від батька, мого дідуся, це пам’ять, – похитав головою чоловік.
– Отже, залишиться тоді вона без дачі! – сказала дружина. – Матвію, я прошу тебе подумати ще раз. Як ми будемо без автомобіля? Я не пробачу тобі її продажу!
Матвій нічого не відповів дружині, тільки невиразно щось пробурчав у відповідь. Не знаючи, з ким ще поділитися своїми переживаннями, Наталя зателефонувала матері:
– Чоловік мій, мамо, хоче продати машину, щоб подарувати свекрусі дачу хорошу. А я категорично проти цього рішення!
– Чому? – стурбовано поцікавилася мати.
– По-перше, це наша спільна машина, не забувай. Ми вклали в неї багато зусиль і грошей. По-друге, я боюся, що, продавши її, ми опинимося у досить таки скрутному становищі. Як ми їздитимемо на роботу? Як доставляти дітей до школи? Мені здається, Матвій взагалі ні про що не думає, – мало не плачучи сказала Наталя.
– Тоді придумай щось, зроби якусь хитрість, – підказала дочці мати.
– Що, наприклад?
– Візьми ключі від вашого авто і просто йому їх не віддавай! Нехай, як хоче, добирається до роботи, до дачі. От побачиш, даю тобі гарантію, він дуже швидко зміне свою думку! – засміялася в слухавку мати.
Коли Матвій таки повернувся додому, Наталя простягла руку і зажадала від нього ключі.
– Навіщо вони тобі? Хочеш ти того чи ні, але я її продам, вже вирішив все! – рішуче промовив чоловік.
– Дай ключі мені, будь ласка! Я хочу просто, щоб ти хоч тиждень пожив без машини! – пояснила дружина. – Якщо у тебе це вийде, продавай наш автомобіль!
Матвій, з незадоволеним обличчям, простяг дружині ключі, але потім забрав руку:
– У мене там речі лишилися. Їх хоча б можна забрати?
– Можна! Чому ні? – дозволила Наталя і пішла разом із чоловіком.
З цього дня почалося дуже непросте життя Матвія без авто, що стояла у гаражі.
Чоловікові довелося їздити на роботу та повертатися додому назад на трамваях і автобусах, у час пік, коли там було багато людей, а йому втомленому доводилося кілька годин стояти на зупинці.
Найважчою стала поїздка на дачу електричкою. Наталя, бачачи його сумний погляд, не могла натішитися в душі.
– Як тобі наші подорожі без автомобіля? – Запитала вона після того, як вони повернулися з дачі.
– Погано, звісно, – пробурчав Матвій. – Навіть не просто погано, а дуже!
– Ну, ти ж сам хотів відмовитися від нашої машини. Ти думав, що це все так просто? Вважай, пройшов короткий курс того, що чекає далі! – засміялася у відповідь дружина.
Матвій відразу замислився. Тепер ідея продати автомобіль заради дачі для матері здавалася йому не такою вже й гарною.
– Можливо, продаж автомобіля, справді, – надто радикальний крок, – несподівано погодився чоловік.
Наталя вже й сама з радістю зрозуміла, що Матвій тепер готовий прислухатися до її думки.
– Не знаю тільки, що я скажу мамі своїй на це, я начебто як уже пообіцяв, вона вже в надії чекає, – чоловік задумливо почухав потилицю.
– Пропоную поговорити з твоєю мамою про все відверто і все пояснити, – запропонувала жінка.
Хоч і з великим небажанням, але Матвій таки погодився зробити так, як сказала йому дружина.
Подружжя на авто поїхало до матері. Та зустріла непроханих гостей із щирим подивом.
– Мамо, я хочу допомогти тобі, але розумію, що продаж машини може створити труднощі для нашої родини. без авто нам буде дуже незручно, я вже переконався у цьому.
– Все зрозуміло! Наобіцяв золоті гори і тепер таке, – з гордовитою усмішкою відповіла мама.
– Навіщо вам дача? – поцікавилася Наталя. – На пенсії треба відпочивати, а якщо ви так так дуже й хочете зайняти чимось себе, то ласкаво просимо на нашу дачу! Там роботи дуже багато, вам на цілий рік вистачить.
Обличчя свекрухи змінилося, вона розсердилася після цих слів.
– Навіщо мені чужа дача, де будь-який рух доведеться з кимось обговорювати та весь час працювати на вас? Ні, мені потрібна своя! Якщо бажаєте допомогти, продавайте швидше авто! Хоча я вже зрозуміла, що ніхто мені допомагати не збирається. Свої інтереси важливіші, – з образою промовила мати.
– А вам ні? – мовила невістка. – ЯкщоМатвій продасть машину, хто вас і на яку дачу возитиме? Почнеться тоді відвезіть розсаду, привезіть добрива, звозіть на полив.
– Не потрібна мені ваша допомога, – ображено мовила мати. – Сама впораюся з усім і без вас. Та й справді кажуть, треба виховувати дитину, коли вона поперек лави лежить, а ніколи по вздовж. Значить, я сама тебе так виховала, що ти мене ні в що не ставиш.
Наталя була дуже здивована словами свекрухи. Їй було шкода й чоловіка свого.
– Ви серйозно вирішили, що син вам має догоджати постійно в усьому? А як же його особисте життя? Поки він вам віддасть синівський “борг”, вже самому буде під шістдесят. Коли для себе житиме?
Очі матері стали вологими, вона розвернулася і в свою кімнату пішла.
Подружжя розгублено подивилося одне на одного і вирішило їхати додому. Зачинивши двері, вони пішли.
З того дня мати практично перестала спілкувати з сином, а невістку зовсім перестала сприймати і почала вдавати, ніби її не знає.
Але хіба мати права в цій ситуації? Чи таки син мав їй з дачею допомогти?