— Ні, батьку, я не таксист. Куди вам треба? — Та мені недалеко, кілометрів зо три. — Сідайте, зараз підвезу.
Старий насилу вибрався з машини, в очах його блищали сльози. Він вклонився і сказав: – Дякую тобі, синочку.
Потім повільно попрямував до свого старенького будиночка, по дорозі витираючи сльози рукою. Я стояв біля автобусної зупинки, де зазвичай збираються таксисти.
Там став, щоби не заважати руху на дорозі — треба було відповісти на важливий дзвінок. Розмова зайняла близько хвилини, але тут до моєї машини підійшов сухенький дідусь.
У темному піджаку і з акуратною краваткою він підвівся з лавки і, переставляючи тяжко ноги, тихенько постукав у вікно. Хоча це швидше було навіть не стукіт, а легке, скромне постукування. Я опустив скло.
– Синку, ти таксист? — тихо спитав він. Я вибачився перед співрозмовником по телефону і сказав: – Ні, батьку, я не таксист. Вам куди потрібно?
– Та мені недалеко, кілометрів зо три, — відповів він, зітхаючи.
– Сідайте, батьку, підвезу. Він сів на переднє сидіння, і ми поїхали. Старий дихав важко, було видно, що вік дається взнаки.
Дорогою він розповів, що щодня маршруткою їздить до поліклініки, платячи за це 18 гривень. І так щодня.
Сьогодні в поліклініці його затримали, і він спізнився на свою маршрутку. Наступну чекати надто довго, а пішки йти вже не під силу. Я мовчки слухав його. У голові крутилася маса думок, але слів не було.
Я лише зрідка уточнював дорогу. Нарешті ми під’їхали до місця, старий жив наприкінці вулиці.
Його крихітний будиночок з дахом, що покосився, був ледве помітний за масивними котеджами.
– Ось тут, синку, – сказав він. – Розвертайся. Він почав копатися в сумці, дістаючи гаманець.
– Ні, батьку, — сказав я твердо.
– Я не можу взяти з вас гроші. Ви за своє життя вже все сплатили. Очі старого знову сповнилися сльозами. Він з машини вийшов, вклонився і сказав: – Дякую тобі, синку. А я залишився сидіти у машині.
47-річний здоровий мужик, з грудкою у горлі, дивився йому услід. У голові крутилася одна думка: країна, яка пишається перемогами у спортивних змаганнях та музичних конкурсах, не може бути здоровою, якщо не дбає про своїх пенсіонерів. Мені стало соромно.
Соромно за нашу з ним Батьківщину. Люди, якщо можете, допоможіть людям похилого віку: копійкою, місцем у черзі, поїздкою до будинку або просто переведіть через дорогу. Миру вам, друзі!
КІНЕЦЬ.