Славко прокинувся рано і одразу пішов на кухню. Чоловіку захотілося випити кефіру і він зазирнув у холодильник. – Невже весь випили, – важко зітхнув Славко і вирішив сходити в магазин. Славко швидко одягнувся і вийшов з квартири. Він повільно спустився на перший поверх. Біля підʼїзду сиділа компанія місцевих чоловіків. Славко пройшов повз них, як раптом почув, що ця компанія почала активно щось обговорювати. Чоловік зупинився, зрозумівши, що обговорюють вони його дружину Тетяну. Славко прислухався до їхньої розмови і заціпенів від почутого
– Моя мама серйозно занедужала, – із гіркотою в голосі сказала Тетяна. – Треба їхати і за нею доглядати, поки більше нікому. Її післязавтра виписують з палати. А потім тітка Надя, її сестра до неї приїде, підмінить. Ну це на місяць лише.
– От і поїдемо разом, – Славко намагався підбадьорити свою дружину. – Я щось відпустку давно не брав, та й взагалі – з твоєю ріднею познайомитись хочу.
– Ні, Славко, це ні до чого. Мама злягла, навіщо тобі на це дивитися. Поки лежача, треба за нею доглядати.
– А як же «разом і назавжди»? «У горі та в радості»? Ми ж клятву один одному перед весіллям давали.
– Ну, це не той випадок, коли разом і назавжди. Є нюанси. Жіночі це справи, розумієш? Не треба їхати тобі.
– Таню, я тебе не впізнаю, що з тобою? Чи не я тобі розповідав, що у вісімнадцять років мені теж доводилося за своєю бабусею доглядати та підгузки їй міняти. Мене таке не лякає, тож їдемо разом.
– Не треба!
Гаразд, наполягати не треба, а просто треба діяти самому. Наступного дня В’ячеслав домовився з начальством, взяв відпускні, поїхав на залізничний вокзал та купив квитки. Вдома він з усмішкою показав дружині ці квитки.
– Що ти накоїв? – вигукнула Тетяна. – Ми не можемо разом їхати, здай свій білет!
– Ні, люба, ми їдемо разом і крапка!
В’ячеслав не розумів такої дивної реакції від дружини. Розписані вони вже більше року – познайомилися на весіллі спільних друзів, має він право познайомитися з тими, хто близький його дружині – з її мамою, з її старими друзями. Тетяна якось неохоче розповідала про своє минуле, говорила тільки, що воно було цілком звичайне – у школі навчалася посередньо, потім коледж, був у неї один хлопець там, але вони розлучилися через те, що вона вирішила поїхати. Взяла квиток і переїхала до батька, але не змогла зжитися з новою дружиною. Зняла кімнату в якоїсь бабусі, знайшла нових друзів, і ось вийшла заміж за Славка.
– Славко, ну, будь ласка, здай свій квиток, я тебе благаю! – мало не плакала Таня.
– Чому ти не хочеш, щоб я з тобою їхав?
– Я тобі пояснювала – там ситуація буде погана. А ще у моєї мами нестерпний характер, особливо коли вона нездужає. Я тобі дзвонитиму, ми бачитимемося по відеозв’язку.
– Гаразд, я здам свій квиток.
Славко знову подався на залізничний вокзал, здав квиток і взяв новий. На поїзд який прибував швидше за поїзд Тетяни.
Вдома він нічого не сказав Тетяні, просто зробить сюрприз, хоч він буде для неї трохи неприємним. А куди вона потім подінеться? Подумаєш, аргумент – мамі з поганим характером підгузки треба міняти. Нічого, витримають вони разом місяць у цій відпустці. Мама ж не потребує постійного догляду, можна і погуляти годинку рідним містом Тетяни.
Пізнього вечора Славко проводжав Таню. Вона нервувала і просила Славка не нудьгувати без неї. Він обіцяв, що нудьгувати не буде, а проведе свою відпустку на дачі у батьків – там ще картоплю копати треба.
– Я не знаю, чи буде в поїзді ловити зв’язок, але надсилатиму голосові повідомлення та СМС.
– Я все зрозумів. Ну, давай поцілую, йди вже до свого вагона.
Поцілувалися, поїзд пішов. Славко дочекався свій поїзд і теж вирушив слідом. Місто Тетяни зустріло його легким дощем, а потім все прояснилося, стало тепло. Славко вийшов на вокзалі, з’їв хот-дог. Через годину мав прибути поїзд Тетяни. Другий вагон – а ось уже й Тетяна крокує сходами.
– Добрий вечір, сонечко!
Тетяна здригнулася і витріщила очі на чоловіка.
– Як ти тут опинився? – схвильовано спитала вона.
– Сюрприз вирішив зробити! Змінив свій квиток на поїзд, який прибуває швидше хоч і дорожче це вийшло.
– Ти що наробив! Повернися негайно!
– Ні! – Славко мав грайливий настрій, він радів своєму такому незвичайному сюрпризу. – Мене нічого не лякає – ні твоя мама, ні її недуга.
Тетяна постояла, переступаючи з ноги на ногу, подумала і махнула рукою.
– Ходімо, що з тобою тепер робити.
Коли таксі підкотило до п’ятиповерхівки Тетяни, В’ячеслав помітив, як зашушукалися старенькі на лавці біля під’їзду. Тетяна швидко промчала повз них, не вітаючись. Вже біля вхідних дверей у під’їзд він почув чоловічий голос:
– Танька, ти? За біленьку даси?
Славко обернувся – позаду стояв якийсь пом’ятий хлопець, явно перед тим він добряче гульбанив. Він дивився з усмішкою на Тетяну. Славко зробив крок у його бік, але Тетяна взяла чоловіка за рукав і заштовхнула його в під’їзд.
– Не лізь ти до нього.
– А що це він тебе так образив?
– Та це Василь, не звертай на нього уваги, він усіх так зачіпає.
Наступного дня із палати забирали маму. Вона виявилася дуже ввічливою і сором’язливою жінкою, навіть соромилася своєї недуги і весь час дякувала Славку, що він теж приїхав. І чому Тетяна казала, що вона має нестерпний характер? Він вже бачив тещу по відеозв’язку, але особливо не спілкувалися, Таня весь час говорила з нею тет-а-тет.
Славко захотів випити кефір і зазирнув у холодильник. Нема кефіру, весь випили. У цей час Тетяна займалася мамою у її кімнаті, Славко вирішив сходити до магазину за кефіром. Він вийшов надвір і спитав у стареньких, де найближчий магазин, вони йому відповіли.
– А скажи, ти наречений Тетяни чи чоловік?
– Чоловік, – гордо відповів Славко.
Старенькі похитали головами і важко зітхнули, дивлячись на Славка з жалем.
– А що не так? – Запитав він.
– Та все так, головне – кохайте одне одного.
Славко знизав плечима і пішов далі. У дворі на лавці сидів той самий учорашній хлопець, але вже не один, а з такими ж дружками – у всіх у руках були одноразові стаканчики. Славко підійшов до Василя.
– Відійдемо, поговоримо? – сказав він.
– Чого це я маю вставати? Ти взагалі – хто такий?
– Я чоловік Тані.
– Якої ще Тані?
– Тієї, яку ти вчора образив.
– Мельник, чи що? – від подиву у Славка навіть витягнулося обличчя.
– Так, Мельник!
Усі чоловіки засміялися. Славко не зрозумів цієї реакції.
– Ти взяв її за дружину? Ну, ти і не розумний! Ти що – не місцевий, чи що?
– Так, не місцевий, ми взагалі з Танею в іншому місті живемо.
– Воно й зрозуміло. Знав би її – не розписався б із нею. Вона що – виправилася?
– У якому сенсі?
– Вона ж була місцева… – і Василь назвав слово, що дуже здивувало Славка.
Усі чоловіки наввиперед почали розповідати про «подвиги» Тетяни, як вона гульбанила і могла за декілька гривень зробити, що попросять. Та й просто мала багато безладних зв’язків. Славко не вірив своїм вухам – він не таку знав Таню. Коли він із нею познайомився, вона була зовсім іншою, вона взагалі не вживала. Ну хіба що на свята келих ігристого пригубить і все. Хотілося заступитися за Тетяну перед цими чоловіками, але сили були явно нерівні. Кожен із них розповідав якісь історії про Таню, і слухати це було вже неможливо. Кефіру перехотілося.
– Славко, йди додому, – з якимось розпачом гукнула з вікна Тетяна.
Славко пішов додому під загальний сміх чоловіків та охоння бабусь. Одна зі стареньких сказала Славку вслід: «Біденький, такий симпатичний і на такій одружений», і Славко це почув. На душі було хвилююче, у голові все помутніло.
– Славко, ми ж домовлялися, що ти без особливих потреб не виходитимеш на вулицю!
– Я по кефір ходив, – відповів Славко, намагаючись не дивитися на дружину.
– Міг би мене послати, я б сходила. А де кефір?
– Перехотів.
Славко зайшов на кухню, сів біля підвіконня, і припер щоку рукою, дивлячись у вікно. Затяглася довга пауза.
– Що вони тобі сказали? – тихо спитала Таня.
– Нічого. Точніше – нічого хорошого!
– І ти цьому віриш?
– Не знаю. Але вони говорили переконливо.
Тетяна зітхнула, сіла поряд.
– Ось чому я не хотіла, щоби ти сюди поїхав. Так, все, що вони сказали – це правда. Страшна, але правда. Ти знаєш, ніби камінь із душі впав. У мене була погана молодість у цьому місті. З поганою компанією зв’язалася, на кшталт цього Василя, і понесло мене. Я сама себе за минуле не можу вибачити, і мати переживала від цього. Одного разу сіла і подумала – що ж я роблю зі своїм життям? Мені ж тепер не відмитися, особливо тут, де мене кожен знає. Ми з мамою подумали і вирішили, що я завʼяжу на рік, і поїду до батька. Я справді змінилася, тепер я вже не та, що була раніше. Я інша, дуже вірна і люблю тебе! Я ніколи тобі не зраджу, це вже точно! Ти віриш мені?
Славко мовчав. У нього ще стояв у вухах той сміх чоловіків, які сміялися з Тані і розповідали про неї цю страшну правду.
– Ти мені віриш? – Перепитала Тетяна і зітхнула. – Знаєш, тобі треба поїхати. Подумай вдома, чи потрібна я тепер тобі як дружина, чи вибачиш мене за моє минуле. Я цей місяць постараюсь поменше виходити з дому, а коли тітка моя приїде, я в тебе спитаю – чи повертатись мені до тебе. Я б дуже хотіла повернутися, коханий мій.
– Добре, я поїду сьогодні. Та й батькам треба допомогти.
Славко зібрав речі, обійняв дружину і пішов. Коли сідав у таксі, він побачив, як на нього дивляться всі чоловіки на лаві й посміювалися. Було дуже неприємно.
Вдома він багато думав – чи варто заплющити на все очі? А раптом Тетяну знову потягне до минулого життя? Та ні, бути такого не може, вона не така. Славко знав, яка саме в нього дружина! І все ж таки були сумніви. Подружжя зідзвонювалося, але говорили вони на абстрактні теми, не торкаючись цієї – страшної. Коли Славко дзвонив Тетяні, то бачив, що вона вдома, поряд із мамою, він заспокоювався. Минув місяць, приїхала тітка Тетяни, і Тетяна запитала у чоловіка:
– Мені до тебе повертатись?
– Звичайно, кохана! – спокійно відповів Славко. – Що було – те було! Але згадувати про це не будемо.
Тетяна заплакала і полегшено зітхнула.
– Не будемо. Яка я рада, що ти мене покликав! Я дуже рада!
Таня зі Славком живуть разом вже вісім років, мають п’ятирічного сина. Вони живуть дружно і ніколи не згадують минуле Тетяни – дали один одному клятву.
КІНЕЦЬ.